Hluboké Mašůvky, kostel Navštívení Panny Marie

BohoslužbyPravidelné bohoslužby (aktualizováno 16. 9. 2014) (iBohosluzby.cz ):

Ne
9:30
, celý rok, každý týden
Po
18:00
, od července do srpna, každý týden
St
17:00
, zimní čas, každý týden
St
18:00
, letní čas, každý týden
17:00
, zimní čas, každý týden
18:00
, letní čas, každý týden
So
15:00
, celý rok, 1x za měsíc, 1. v měsíci, s nedělní platností, v německém jazyce
So
17:00
, zimní čas, 1x za měsíc, 1. v měsíci, s nedělní platností
So
18:00
, letní čas, 1x za měsíc, 1. v měsíci, s nedělní platností

Informace

Poutní kostel ze 17. století se zázračnou kopií sošky Panny Marie de Foy, kterou sem donesl maršál Ludvík Raduit de Souches, byl do dnešní podoby dostavěn v polovině 20. století.

Léčivý pramen
Již z dávných pověstí je známa existence zdejšího léčivého pramene v údolí potoka Svatoňovce a místo je od pradávna považováno za posvátné a je duchovním centrem celého kraje. To nelze vytvořit uměle, ale musí se najít podobně, jako se najde pramen nebo poklad. Postupně z Mašůvek vzniká známé poutní místo a malé lázně, kam lidé putovali nejen, aby obnovili tělesné zdraví, ale především aby prohloubili svou víru a obnovili ve víře duchovní energii setkáním s Boží milostí.

Uzdravení
První uzdravení, které bylo písemně doloženo z doby před 30tiletou válkou, je uzdravení Krukensteinhausera z Kroměříže, který zde pobýval 4 neděle a pak se na radu místních napil z pramene a uzdravil se. Téhož dobrodiní se dostalo jeho nevlastnímu synovi Ondřejovi Brunerovi. Oni za odměnu upravili přístup k prameni. V té době již existovala na kopci nad pramenem dřevěná kaplička. Po uzdravení roste popularita tohoto místa a postupně vzniká celý areál.

Soška Panny Marie de Foy
Sošku Panny Marie s Ježíškem de Foi věnoval do kostela Jan Ludvík Raduit De Souches. Podle pověsti ji získal jako výpalné při jednom z tažení v Belgii během 30tileté války a údajně ji nosil neustále při sobě i když byl protestant (Hugenot). Na katolictví přestoupil až po záchraně Brna před Švédy. Asi pod vlivem jezuity, ctihodného pátera Středy.
Soška je kopií sošky z francouzského poutního místa de Foi. Tam byla nalezena roku 1609 při kácení mohutného dubu pro výrobu lodí v jeho dutině spolu s pramínkem ženských vlasů - symboly zasvěcení panny.

Vzdálenost od objektu

Železniční stanice

7,5 km (Olbramkostel)

Autobusová zastávka

100 m

Poutě

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Jižní Morava

Turistický region Jižní Morava je rozsáhlý různorodý region zahrnující množství atraktivit, jako jsou sluncem zalité vinařské oblasti, největší jeskynní systém v České republice, nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě zapsaná na seznam UNESCO i územní Národního parku Podyjí. Centrem regionu je druhé největší město České republiky - Brno.

Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-Valtický areál, Slovácko, Brno a okolí, Moravský kras a okolí

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.