Nová Paka, kostel sv. Mikuláše

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 12. 5. 2017) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden
, zimní čas, každý týden, kaple na faře
, letní čas, každý týden
, celý rok, každý týden
, zimní čas, každý týden, půl hodiny pře mší sv. je tichá adorace
, letní čas, každý týden, půl hodiny pře mší sv. je tichá adorace
, celý rok, každý týden, s nedělní platností

Malé město Nová Paka se nachází v Krkonošském podhůří, 13 km severovýchodně od Jičína.

Popis poutního místa
Nová Paka vznikla jako podhorské městečko v 1. pol. 14. století. Farní kostel sv. Mikuláše byl založen r.1357, poutní chrám je zmiňován v 2. desetiletí 15.století. Původně stála na jeho místě malá kaple, která byla později rozšířena a r. 1565 opravena. Další osudy mariánské svatyně jsou spjaty s existencí pavlánského kláštera, který založil Rudolf z Tiefenbachu a jeho ženou r. 1655. Klášter byl slavnostně vysvěcen r. 1701 a bylo zřejmé, že skromný kostek nedostačuje.

Novostavba dnešního chrámu byla zahájena r.1709.Kostel byl vysvěcen r. 1724, ale úplně dokončen až v r.1732. Rozkvět poutního místa byl přibrzděn zrušením kláštera. Další rána postihla Novou Paku r.1858, kdy poutní kostel vyhořel. Za obětavého přispění poutníků byl kostel do roka opraven a v obnovené kráse už zůstal střediskem mariánské úcty v Podkrkonoší. stojíme - li uprostřed náměstí u mariánského sloupu se sochami sv. Jana Evangelisty, Jana Nepomuského, Šebastiána a Rocha, vidíme farní kostel sv. Mikuláše v podobě po přestavbě v letech 1783 - 1787 a 1872. Na vnitřní výzdobě kostela se významně podíleli zdejší rodáci A. a S. Sucharda Zajímavý je rámový secesní oltář z r. 1903 s obrazem sv. Mikuláše od J. Krampolína z r. 1793. Obrazy sv. Anny a Josefa na empírových bocích oltářů maloval J. Papáček.

Za potokem na návrší stojí stará budova kláštera s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, k němuž vede kryté schodiště s 50 schody z  r. 1737. Chrám byl vystavěn na obdélníkovém půdorysu, do něhož bylo vloženo 5 elips. V rohu stojí hranolová věž, k západní straně přiléhá budova kláštera. Jižní průčelí je zvýrazněno vysokým volutovým štítem s výjevy ze života P. Marie a sv. Františka z Pauly. Jsou patrně dílem J. Krampolína, který také maloval i iluzivní architekturu hlavního oltáře. Boční oltáře vyzdobil svými obrazy P. Brandl r. 1726 - 1726. Klasicisní kazatelna je z 18. století a protější oltář Růžencového bratrstva je od J. Suchardy z r.1857.

Na Husově kopci východně od města stojí dřevěný kostel Proměnění Páně a sv.Mikuláše z 18.století.Uvnitř je bohatě vyřezávaný oltář z konce 17.stol., ikonostas z r.1812, pozdně gotické sochy světců a plastiky Piety a Madony ze 16. století.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Poutě a pobožnosti
Hlavní pouť: kostel Nanebevzetí Panny Marie - 15. 8. - a neděle po tomto svátku

Turistický region Český ráj

Malebná krajina Českého ráje se svými typickými skalními městy je vyhledávaná všemi romantiky a milovníky pohádek. Není divu, že inspirovala mnoho filmových tvůrců a místní hrady, zámky a přírodní zajímavosti vytvořily přírodní kulisy pro nejoblíbenější filmové pohádky. Rodiče s dětmi vyhledávají také pohádkové město Jičín, které je neodmyslitělně spjaté s loupežníkem Rumcajsem. K výčtu turistických atraktivit patří také výletní areál s brusírnou skleněných perel, minizoo, středověká krčma, strašidelný hotel, kuriozní skalní byty, skalní hrad a mnoho dalšího.

Český ráj