Lilienfeld, Zisterzienserstift Lilienfeld zpět

Klášterní Církevní

Klášter Lilienfeld leží na řece Traisen v dolnorakouském podhůří Alp. Je jednou z nejvýznamnějších památek středověkého stavitelství v Rakousku a patří k největším cisterciáckým klášterům ve střední Evropě, jejichž původní podoba zůstala zachována i přes některé pozdější barokní úpravy. Klášter založil v roce 1202 Babenberský vévoda Leopold VI. Komplex byl dokončen v roce 1230. Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl v roce 1263 vysvěcen a stavební práce byly z větší části ukončeny. Klášterní budovy spolu s kostelem z přechodného románsko-gotického období odpovídají obsahově i formálně požadavkům cisterciácké architektury a v maximální míře naplňují umělecké pojetí řeholního řádu. Fasády střední části s kostelem, křížová chodba a středověké prostory byly z větší části sjednoceny během stavebních úprav v 17. století. Prohlídka kostela nabízí prvotřídní architektonický zážitek. Prostorná trojlodní bazilika je největším kostelem Dolního Rakouska. Precizní využití středověkých forem stavebnictví působí dojmem dokonalé harmonie všech stavebních prvků. Spojení pravoúhlého presbytáře a polygonálních vnitřních prostor představuje inovaci v koncepci cisterciácké architektury. Před hlavním oltářem s monumentálním oltářním obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Daniela Grana z roku 1745 stojí hrobka zakladatele, vévody Leopolda VI. z Babenberku, který zemřel v roce 1230. Pozoruhodná je i křížová chodba z první poloviny 13. století, která vznikla pravděpodobně pod burgundským a jihofrancouzským vlivem. Její okouzlující tří- a čtyřdílná arkatura rozčleněná sloupky vytváří různou barevností a sochařskými detaily výrazný prostorový dojema a působivou hru světla.