Geras, Prämonstratenser-Chorherrenstift Geras zpět

Klášterní

Klášter obklopený hradbami a seskupený do tří nádvoří vděčí za svou dnešní podobu převážně barokní stavební činností v období 17. a 18. století. Premonstrátský klášter byl společně s klášterem Pernegg založen v roce 1153 Ekbertem a Ulrichem II. z Perneggu a žili zde mniši, kteří sem přišli z českého Želiva. Díky blízkosti hranic byl Geras neustále v kontaktu se sousedními Čechy a Moravou. Časté devastace během válečných tažení, zvláště válka mezi Rudolfem Habsburským a Otakarem Přemyslem, husitské války, válka s Tureckem a období reformace způsobily klášteru nemalé nesnáze, které vyvrcholily v letech 1619-1620 zpustošením kláštera Mansfeldovým vojskem. Za podpory Strahovského kláštera se v druhé polovině 17. století za opata Johanna Westhause klášter stabilizoval a začala jeho stavební obnova v barokním stylu. Nově postavené trojkřídlé budově orientované na sever a otevřené do krajiny vtiskl v letech 1736-1740 stavební mistr Josef Munggenast vrcholně barokní charakter. V patře budovy s trojdílným průčelím se nachází skvostný mramorový sál (letní refektář) s freskami Paula Trogera z roku 1738, které znázorňují zázračné rozmnožení chlebů. Kostel Narození Panny Marie sousedí s křížovou chodbou kláštera. Chrám byl vysvěcen v roce 1160, stojí na půdorysu trojlodní románské baziliky a po požáru v roce 1730 byl upraven v barokizujicím stylu. Při jihozápadním rohu kostela stojí věž, která je označena letopočtem 1663. Původně románská hlavní loď kostela byla okolo roku 1645 zaklenuta gotickou klenbou a kolem roku 1770 vymalována Franzem Zollerem výjevy z loretánských litanií a mariánskými motivy.