Staré Křečany - Brtníky, Křížová cesta na Křížovém vrchu zpět

Křížová cesta v Brtníkách se nachází na západním svahu Křížového vrchu. Jako první byla místním Bratrstvem Nejsvětější Trojice na původně Mlýnské vrchu postavena roku 1768 barokní kaple Nejsvětější Trojice. 13 výklenkových kaplí bylo vybudováno v letech 1801-1804, součástí areálu je dále kaple Božího hrobu a Getsemanská zahrada se sochami spících apoštolů. Výklenkové kaple byly postaveny ve dvou řadách naproti sobě (liché vlevo, sudé vpravo). Kaple i zničená křížová cesta prošly v letech 1998-1999 rekonstrukcí iniciovanou místními obyvateli za přispění obce Staré Křečany. Další oprava byla provedena roku 2016 (mj. byla zastavení křížové cesty osazena kopiemi obrazů od Josefa Führicha). Opravu inicioval Brtnický okrašlovací spolek Zeidlera a přispěla na ni Obec Staré Křečany a místní obyvatelé. Křížovou cestu požehnal 14. dubna 2017 generální vikář Biskupství litoměřického Mons. Martin Davídek.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.