Telč, kostel sv. Jakuba - prohlídkový okruh zpět

Stáří kostela, jehož věž je výraznou dominantou Telče, není přesně známé. Některé odhady dávají jeho vznik až do konce 13. století (1273). Nejstarší doloženou zmínkou je existence fary a školy v roce 1372. Dále je doložen požár v roce 1386, který zničil řadu domů a také farní kostel. Další svatojakubský farář se v historických dokumentech objevuje až v roce 1417. Všechny dochované zprávy z té doby hovoří o neutěšeném stavu chrámu.Dalších přístaveb se kostel dočkal po příchodu jezuitů do města (1650). Ty byly určeny pro jejich potřeby do doby než bude postaven jejich vlastní kostel (Jména Ježíš). Poté, co přístavby ztratily své opodstatnění, byly postupně odstraněny. V roce 1737 byla ke kostelu přistavěna chodba s křížovou cestou končící oltářem ukřižovaného Krista nákladem měšťana Ondřeje Hanusíka. Velké opravy se dočkal kostel v roce 1892 za velmi aktivního děkana Aloise Hrudičky. Další velké opravy se kostel dočkal v mezidobí v letech 1961 až 1988.16 roků trvající opravu obětavě vedl v době církvi nepříznivé děkan P. Bohuslav Brabec a podílelo se na ní množství telčských farníků. 3. září 1988 byl kostel znovu vysvěcen a po 27 letech vrácen svému účelu.

Pravidelné bohoslužby

Pá 17:00, Ne 7:30, 9:00

Prohlídka kostela

V kostele probíhají bezplatné komentované prohlídky v časech: 11:30 – 12:00, 13:30 – 14:00, 15:30 – 16:00, 17:30 – 18:00. Rovněž jsou přítomny i popisky jednotlivých míst v českém, německém a anglickém jazyce.
V kostele se můžete dozvědět, jak se vyrábí kadidlo a vyzkoušet, jak voní jeho různé druhy. Na památku si odneste pytlíček s pár zrnky kadidla.
Najdete zde i popis výroby hostií (z nekvašeného těsta) a můžete ochutnat odřezky, které po výrobě zbývají.
Naučíte se skládat origami rybičky. Pro děti je připraveno několik skládaček.
V kostele je v postranní kapli přítomna Nejsvětější svátost a vyhrazeno místo pro ztišení a modlitbu.
Budeme rádi, když nám své postřehy, vzkazy a zpětnou vazbu napíšete do návštěvních knih.

Červen - září

Pondělí - neděle: 10:00 - 18:30