Litomyšl, Kostel Nalezení sv. Kříže zpět

Kostel známý pod názvem piaristický chrám je zrekonstruovaný, vč. zpřístupněné vyhlídky na město z nadprůčelí. Historické vybavení interiéru je náročně zrestaurované a celý prostor je k tomu mimořádně citlivě a velkoryse doplněn soudobými prvky (visutá lávka, světelný obětní stůl, zrcadlový hranol), aby mohl sloužit sakrálním i kulturním účelům. Nadto jsou ochozy doplněny expozicemi - jedna ukazuje sakrální předměty ze sbírek královéhradeckého biskupství, ovšem velmi neotřele začleněny v panelech z dřevěných desek. Druhá expozice interaktivně ukazuje liturgické a církevní předměty a činnosti.

Informace o otevírací době zde