Litomyšl, kostel Povýšení Svatého Kříže

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 30. 1. 2015) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden, farní kaple sv. Markéty
, celý rok, každý týden, s nedělní platností, litomyšlská nemocniční kaple

Proboštský chrám Povýšení sv. Kříže tvoří bezesporu jednu z dominant města Litomyšle. Snad nikdo si nedovede představit siluetu města bez věže farního kostela, který na Litomyšl shlíží již přes 600 let.

Stručná historie proboštského kostela

Dnešní proboštský, kapitulní a farní kostel Povýšení sv. Kříže vznikl původně jako kostel augustiniánského kláštera, který byl v roce 1356 založen tehdejším litomyšlským biskupem, kancléřem Karla IV., Janem II. ze Středy. Stavba kostela a konventu začala brzy poté a byla dokončena roku 1378.

Po obsazení Litomyšle husity a zániku kláštera byla ke kostelu v r. 1428 přenesena fara od kostela sv. Klimenta v hradním okrsku a dosvadní klášterní kostel se tak stává kostelem farním. Na zničený konvent upomínají dnes už jen odkryté oblouky křížové chodby na jižní straně kostela, gotická kaple sv. Josefa s freskovou výzdobou, unikátní sakristie s dodnes dochovanou gotickou výmalbou a nejspíš i presbytář kaple sv. Markéty, dnes včleněné do budovy proboštského úřadu.

Kostel mnohokrát vyhořel. Při požáru v roce 1560 byla stržena poničená původní klenba a nákladem Marie Manrique de Lary pořízeno zaklenutí nové, o něco nižší. Jejím dílem je rovněž západní (hlavní) předsíň kostela s renesančním portálem. Oproti tomu jižní předsíň (od budovy proboštství) byla vystavěna Kostky z Postupic již v r. 1525.

Velká část vybavení kostela je ze druhé poloviny 18. století. Hlavní oltář byl postaven v roce 1767, sochařskou výzdobu provedli František Pacák a Jiří Pacák ml., oltářní obraz Povýšení sv. Kříže pak namaloval Ignác Raab.

Barokní budova děkanství (dnes proboštství, resp. kapitula) byla podle návrhu litomyšlského architekta Jiřího Béby postavena v letech 1758-1763 a dodnes upoutá pozornost svým velkolepým pojetím.

Na konci 19. století byl kostel v několika etapách částečně regotizován, mj. za účasti architekta Františka Schmoranze, a získal tak v hlavních rysech svou dnešní podobu (novogotická je i část dnešního mobiliáře, např. kazatelna z r. 1900). Návrhy počítající s mnohem radikálnější přestavbou nebyly naštěstí uskutečněny a chrám Povýšení sv. Kříže tak zůstal významnou a cennou památkou, kde se mísí původní cenné gotické prvky s barokem, ale i pro sakrální stavby v našem prostředí nepříliš obvyklou renesancí.

Význam chrámu byl potvrzen, když při něm byla v roce 1994 - při příležitosti 650. výročí vzniku litomyšlského biskupství - založena kolegiátní kapitula. V květnu 2000 bylo také po téměř dvouleté práci požehnáno novým, prvotřídním varhanům, které byly koncipovány tak, aby umožňovaly interpretaci hudby všech stylových období. Jsou jedním z největších nástrojů ve východních Čechách.

Současnost kostela

Kostel slouží jako hlavní farní chrám, ve kterém se litomyšlští katolíci shromažďují k pravidelným i mimořádným mším svatým. Jedná se tedy o srdce života místního farního společenství, a to již od doby pohusitské. V kostele se rovněž pořádají koncerty nejrůznějšího druhu.

Železniční stanice

1,2 km

Autobusová zastávka

200 m

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí