Ostružná-Ramzová, Kaple svatého Rocha zpět

Půvabná a zajímavá neogotická kaple sv. Rocha je v podstatě jedinou významnější památkou malé osady Ramzová, která je dnes částí obce Ostružná. Toto místo je sice známé především jako turistické a lyžařské středisko, ale stopy historie najdeme také tady, ve výšce necelých 800 nadmořských metrů. Vždyť vesničkou, ležící v sedle mezi Jeseníky a Rychlebskými horami, prochází historická zemská hranice Moravy a Slezska a samotná Ramzová – neboli Ramsau - je poprvé písemně zmiňována roku 1786. Vraťme se však ke kamenné kapli sv. Rocha. Ta byla postavena na konci 19. století (v roce 1897), tedy v době, kdy v obci žily přibližně dvě stovky obyvatel (i po vzniku samostatného státu zde trvale žilo 180 duší). Kolonizaci tohoto kraje koneckonců svého času podporovali i císař Josef II. nebo vratislavský biskup Philipp von Gotthard Schaffgotsch. Svého času zde bývala také funkční sklárna, ale vznik kaple můžeme spojovat spíše s příchodem železnice, spojující od roku 1888 Hanušovice s Jeseníkem, a následným rozvojem turistického ruchu. Kaple sv. Rocha byla vybudována na místě starší dřevěné kapličky. Kaple je postavena za použití cihel a kamene, je zaklenuta valenou klenbou a její podobu zvýrazňuje sedlová střecha s jehlancovitou věžičkou. V interiéru se nachází oltář s obrazem sv. Rocha, tedy světce, který se stal patronem všech trpících, zejména těch, kteří byli zasaženi morem. Dále si zde můžeme prohlédnout např. obrazy Srdce Pána Ježíše a Panny Marie s dítětem. O víkendu začátkem srpna se zde koná – na počest památky patrona sv. Rocha – Ramzovská pouť. Info na www.ramzova.info Kaple už také neslouží pouze jako místo církevních obřadů, ale postupně se stala skutečným stánkem kultury, kde probíhají např. poslechové koncerty. Oblíbenou tradicí se stala vánoční mše nebo také zpívání u harmonia.Ve velmi příjemně prosvětleném interiéru této kaple můžeme vidět kromě různých obrazů, sošek andělů nebo křížové cesty také pamětní desku, určenou obětem I. světové války.

V letním období od 15. června do 15. září
Dohoda možná předem na tel.: +420 777 216 661