Herzogenburg, Augustiner-Chorherrenstift Herzogenburg zpět

Klášterní

V roce 1112 založil pasovský biskup Ulrich na soutoku řek Traisen a Dunaj augustiniánský klášter. Kvůli nebezpečí neustálých povodní byl původní klášter, zasvěcený sv. Jiřímu, přesunut do města Herzogenburg, které vděčí za svůj název bavorským vévodům Wilhelmu II. a Engelschaku I. Tato románsko-gotická stavba ze které zůstaly zachovány některé části, byla přes těžkosti v době reformace až do 17. století nepřetržitě rozšiřována a upravována. V roce 1714, za probošta Wilhelma Schmerlinga, byl položen základní kámen pro rozsáhlou novostavbu. Předchozí stavby byly z větší části odstraněny, klášterní kostel měl být zachován. Plánováním a provedením stavby byl pověřen architekt Jakob Prandtauer. Klášter měl být navržen jako pravidelný objekt se dvěma nádvořími. Koncept východního křídla kláštera byl změněn dle návrhu architekta Johna Bernharda Fischera a vznikl zde monumentální slavnostní sál. Po smrti Prandtauera v roce 1726 převzal stavební práce Josef Munggenast a klášter dokončil v roce 1740. V letech 1743-1748 byl klášterní kostel sv. Jiří a sv. Štěpána nově vystavěn také architektem Franzem Munggenastem. Chrám byl zakončen charakteristickou stupňovitou věží, která připomíná styl architekta Borrominiho. Odstupňované uspořádání prostoru a členění stěn vytváří efekt kulis, který je ještě zvýrazněn intenzivními barvami dekorací a nástěnných maleb. Fresky z roku 1746 jsou od malíře Daniela Grana, stejně jako obraz na hlavním oltáři, který zobrazuje bohorodičku Pannu Marii a patrony kostela sv. Jiřího a sv. Štěpána. Fresky v hlavní lodi pocházejí od Bartolomea Altomontea.