Schollach-Steinparz, Maria Steinparz, Filial- und Wallfahrtskirche Maria Himmelfahrt

Dlouho před postavením poutního místa byl uprostřed lesa uctíván dřevěný obraz, který věřící rádi navštěvovali. Dnes nelze přesně určit, kdy přesně vzniklou poutní místo. Důvodem stavby první kaple v 50. letech 20. století nebylo zjevení nebo zázračná událost, ale spíše ticho v ústranní. Již v roce 1857 se farnosti Anzendorf, Schallaburg a Steinparz zavázaly postavit a zachovat kapli.

V roce 1870 bylo rozhodnuto postavit šestihrannou věž. V roce 1874 bylo povoleno slavit mši svatou během šesti svátků. V roce 1882 byl do kostela instalován dnešní oltář. Místo malé šestihranné věže byla v roce 1908 postavena sakristie. Poté, co byly v roce 1916 odstraněny dva větší zvony pro válečné účely, byly v roce 1931 zakoupeny dva nové, které se během druhé světové války ztratily. V letech 1951 a 1971 proběhla celková rekonstrukce kostela. V roce 1972 následovala renovace věže a interiéru. V roce 1977 byla obnovena střecha kostela a oltář, v roce 1987 okna.

Interiér:
Interiér kostela má křížovou klenbu. Pozlacený novogotický hlavní oltář je dílem sochaře Kapplingera z Ottensteinu (1882). Křížová cesta pochází z roku 1859. V jeskyni sv. Rozálie je pískovcová socha (1878), jeden z výtvorů sochaře Westreitera z Linzu. V roce 1998 kostel dostal nové digitální varhany. Poutní kostel každoročně navštěvuje asi 30 poutních skupin a bezpočet jednotlivců. Klíč od kaple i informace jsou věřícím poskytovány v restauraci Kraus, která je asi 100 metrů od kostela.

Restaurace

125 m