Herzogenburg, Maria Ponsee, Pfarr- und Wallfahrtskirche Maria Geburt

V roce 1308 darovali bratři Gundakar a Wernhard Pogger klášteru Herzogenburg kostel a panství Ponsee. Zdá se, že to souvisí se založením farnosti, ke které již farní kostel v roce 1329 patřil . V roce 1329 je poprvé zminěno mariánské poutní místo v Ponsee.
Farnost nikdy nebyla příliš velká a v období reformace v 16. století zcela zanikla. Farnost spravovali až do roku 1783 farnost Reidling a klášter v Herzogenburgu. K obnovení farnosti došlo v roce 1783 za vlády císaře Josefa II.
Z malého románského kostela postaveného ve 13. století vznikl během mnoha stavebních úprav třílodní barokní kostel. Vnější stěny a věž stále nesou základní prvky románské stavby. Kostelní věž, která má čtvercový půdorys,
v horním patře přechází do osmiúhelníku a končí kamenným osmihranem, přispívá k malebnosti celé stavby.
V roce 1716 za probošta Wilhelma Schmerlinga byl kostel rozšířen a fara sloužila jako letní sídlo proboštů z Herzogenburgu.
Barokní styl kostela je připisován Jakubovi Prandtauerovi. Na klenbách apsidy se nachází bohatá pozdně barokní štuková výzdoba s mariánskými motivy.
Na hlavním oltáři kostela Maria Ponsee je milostná socha „Maria zu den Linden“ a „Waldmutter“. Oltářní obraz je umístěn na bočním oltáři vedle vchodu do farního kostela. Kostel je zasvěcen svátku Narození Panny Marie (8. září).
Počátky poutní tradice nelze přesně určit. Slavné poutě v Maria Ponsee ze 17. století byly obnoveny po druhé světové válce.
Od 9. září 1950 nese toto místo oficiálně jméno „Maria Ponsee“.