Lobendava, Křížová cesta na vrchu Jáchym zpět

Křížová cesta nacházející se na vrcholu kopce Jáchym (něm. Joachimsberg, dříve Starý Anenský vrch) u Lobendavy vznikla pravděpodobně v 1. pol. 19. století poblíž kaple sv. Jáchyma. K obnově křížové cesty došlo počátkem 20. století a dne 21. července 1916 ji požehnal představený kapucínského kláštera v Rumburku P. Thaddäus Walter. Křížovou cestu tvořilo 13 sloupků zastavení, kaple Božího hrobu a kaple Ukřižování. Další ze sloupků obsahoval nám neznámý výjev. Křížová cesta byla v 60. letech 20. století zdevastována a obnovena až v letech 2016-2017 Lesy ČR, Lesní správou Rumburk. Poškozené části kamenných zastavení byly umístěny poblíž křížové cesty do míst, kde původně stávala kaple Božího hrobu. Křížovou cestu požehnal 26. května 2018 generální vikář Biskupství litoměřického Mons. Martin Davídek. O záchranu kaple sv. Jáchyma od roku 2017 usiluje nezisková organizace Následovníci Ignaze Röslera, z. ú. se sídlem v Mikulášovicích.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.