Hukvaldy, kostel sv. Maxmiliána / OTEVŘENÉ CHRÁMY zpět

Kostel sv. Maxmiliána v horní části hukvaldského náměstí byl započat stavěn v roce 1759 a dokončen za biskupa Maxmiliána hraběte z Hamiltonu. Vysvěcen byl patrně v den svého patrona 12. 10. 1769. Jeho vybudování souviselo s přenesením správy panství z hradu do nově budovaného zámečku v podhradí, naproti kostelu. Chrám je význačný především tím, že zde na varhany chodíval hrávat skladatel a zdejší rodák Leoš Janáček. Ten zdejší kostel připomíná i ve své úpravě lidové písně „Ty hukvaldský kostelíčku“. Kardinál Somerau-Beck dal kostel nádherně vyzdobit (obraz na hlavním oltáře od malíře Kuppenweissera). Za kardinála Fürstenberka byla kolem roku 1860 upravena věž a na boční oltář byl zakoupen obraz sv. Jana Sarkandra. Za arcibiskupa Kohna došlo k opravě kůru a varhan. Lustr pochází z roku 1932. Nad vstupem do kostela je umístěn erb olomouckých arcibiskupů. Vedle kostela se nachází památník slavného hudebního skladatele Leoše Janáčka. Jeho nejslavnější skladby patří „Liška Bystrouška“.
Jedná se o jednoduchou jednolodní stavbu s vysokou průčelní věží zakončenou bání s lucernou. Stavba byla vybudována v čistě barokním slohu a spolu s protějším arcibiskupským zámkem a honosnou bránou do obory tvoří jedinečný architektonický soubor dotvářející kolorit malebné lašské obce Hukvaldy. V oboře se nachází Hrad Hukvaldy.

Otvírací doba v rámci projektu OTEVŘENÉ CHRÁMY 2023: 1. 5. - 30. - 10.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
úterý - sobota: 9:30-16:30
neděle: 10:30-17:30