Gars am Kamp, Kirche hl. Gertrud von Nivelles zpět

Spolu se zříceninou hradu Gars –Thunau tvoří kostel sv. Gertrudy přitažlivý a zdálky viditelný komplex, obrácený k městu Gars a do údolí řeky Kamp. Hrad Gars ležel v sousedství slovanského opevnění z 11. století a stal se dočasným sídlem rodu Babenbergů. Na terase jižního svahu hradního vrchu byl okolo poloviny 13. století postaven pozdně románský trojlodní kostel. V první čtvrtině 14. století následovala přístavba raně gotického presbytáře a koncem 15. století jižní kaple sv. Jana. Na exteriéru jsou patrná různá stavební období, a to zejména na neprodyšně působícím západním čele s různými středověkými okny a průzory. Na vybavení interiéru je patrný vliv dvorních duchovních hodnostářů původní farnosti. Vedle četných středověkých nástěnných maleb, barokních oltářů, renesančních náhrobků a rodových znaků jsou pozoruhodná vitrážová okna presbytáře pocházející z období kolem roku 1330, na nichž jsou vyobrazeny scény ze života sv. Gertrudy z Nivelles a sv. Jana Křtitele. Raně barokní, stupňovitý hlavní oltář z let 1673-1681 byl navržen tak, že velký výklenek s křížem umožňuje průhled na cenné malby na skle.