Kadaň, kostel Zvěstování Panny Marie a 14 Svatých pomocníků

informace k objektu:
Areál někdejšího kláštera kadaňských františkánů je z hlediska dochování mnoha původních středověkých stavebních struktur a uměleckých děl, doplněných barokními pracemi, asi nejcennější stavbou na katastru města, která právem získala statut národní kulturní památky. Klášterní kostel byl postaven koncem 15. století ve dvou fázích (kněžiště v 70. letech a trojlodí do roku 1493). Stalo se tak na místě dřívější kaple Čtrnácti svatých Pomocníků, jež byla uctívaným poutním místem. Kostel drží mezi kadaňskými chrámy dva primáty: je jediným kostelem, který je dochován v původním slohu svého vzniku, a má ve svém nitru nejstarší chrámové zařízení ze 70. a 80. let 17. století.
Kolem roku 1987 došlo na jižní stěně kněžiště k objevu cenných nástěnných maleb z doby kolem roku 1520. Prozrazují silný vliv malířské školy Lucase Cranacha st. na české umění ustupující gotiky a prosazující se renesance. Objednavateli malby se stali členové hasištejnské větve rodu Lobkoviců, stavebníků kláštera. Jejich systematické restaurování provádí od roku 2004 Akademie výtvarných umění v Praze.

Železniční stanice

1,8 km (Kadaň)