Sankt Pölten, Dom Mariä Himmelfahrt zpět

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie vznikla z klášterního kostela sv. Hippolyta, jehož založení se datuje do období karolinské renesance a přes několik stavebních etap a období úprav dospěl až do dnešní podoby biskupského chrámu. V první polovině 18. století byl románsko-gotický interiér baziliky upraven do působivé barokní podoby. Vnější vzhled kostela si zachoval středověkou podobu, stejně tak i růžencová kaple nacházející se jižně od hlavní lodi, kde byly zachovány románsko-gotické prvky a výzdoba. Po zrušení někdejšího augustiniánského kláštrea v roce 1784 přestalo po téměř tisíci letech patřit území Dolního Rakouska pod pasovskou diecézi a v roce 1785 vznikla Diecéze St. Pölten. Bývalý klášterní kostel se stal kostelem katedrálním. Ve druhé čtvrtině 18. století proběhly zásadní stavební a umělecké úpravy. Pozdně románská žebrová klenba byla odstraněna a nahrazena valenou klenbou, kterou v roce 1739 vyzdobil Thomas Friedrich Gedon malbami s eschatologickými náměty. Stěny, sloupy a oblouky byly obloženy štukovým mramorem. Mezi vysoce kvalitní části interiéru patří dva boční oltáře Daniela Granvona z poloviny 18. století a hlavní oltář Tobiase Pocka s obrazem Nanebevzetí Panny Marie, který pochází z roku 1658 a byl převzat z barokního hlavního oltáře. V budově biskupství, které vzniklo z bývalého kláštera sv. Hippolyta, sídlí diecézní muzeum. K němu jsou připojeny dvě pozoruhodné knihovny, z nichž jedna je vyzdobena freskami od Paula Trogera a Daniela Grana.