Altenburg, Benediktinerstift Altenburg zpět

Klášterní

Na plošině strmě se svažující do Hornské pánve ve Waldviertelu leží benediktinský klášter, který v roce 1144 založila hraběnka Hildburga von Poigen a její syn Hermann, pravděpodobně v blízkosti hradu „Altenburg“. Po devastaci Husitů a hospodářském i pastoračním úpadku během reformace zůstala z kláštera v roce 1552 jen „hromada kamení“. Na konci 16. století bylo vybudováno opevnění a v průběhu třicetileté války utrpěl objekt opět velké škody. Kolem roku 1650 byly staré klášterní budovy srovnány se zemí, aby poskytly prostor pro nový monumentální komplex. Opat Placius Much začal v letech 1730-1743 s výstavbou kláštera a kostela sv. Lamberta, na které se podílel Josef Munggenast. Některé budovy ze 17. století zůstaly zachovány, ale nově byla vybudována prelatura a císařský dvůr. Postaveny byly také rozsáhlé budovy, jako je mramorové křídlo a budova knihovny. Těmito úpravami vzniklo z daleka viditelné a 208 metrů dlouhé východní průčelí, které tvoří impozantní pohled na klášter. Tyto budovy, zejména světově známá knihovna, tvoří velkolepé spojení architektury, štukatérství, sochařství a malířství, které jsou spojeny se jmény Josef Munggenast (architektura), Franz Joseph Holzinger a Johann Michael Flor (štukatérství), Franz Leopod Fahrmacher a Jakob Christoph Schletter (sochařství), Johann Georg Schmit (malířství) a zejména se jménem Paula Trogera, který v knihovně a v kostele vytvořil mistrovské dílo. Do velmi zachovalého pozdně gotického obvodového zdiva, citlivě barevně sladěného kostela, umístil Munggenast velkolepý oválný kopulový prostor, jehož klenbu rozzářila nádherná Trogerova freska znázorňující apokalyptickou vizi sv. Jana. V rámci prohlídky lze navštívit i „starý klášter“ s pozoruhodnými stavebnními prvky z období středověku.