Bergern im Dunkelsteinerwald, Pfarr- und Wallfahtrtskirche Zur Schmerzhaften Muttergrottes, Maria Langegg

Idylické a odlehlé poutní místo se nachází na kopci Dunkelsteinerwald. Od údolí Dunaje sem vede někdejší římská cesta. Poutní místo vzniklo z vděčnosti za vyslyšené modlitby. Po uzdravení svého dítěte nechal správce salcburského arcibiskupství Matthäus Häring postavit kapli s milostným obrazem na hlavním oltáři. Císař Ferdinand III. svěřil péči o poutníky řádu servitů, kteří zde v letech 1645–1733 založili klášter a do roku 1974 pečovali o poutní místo. V době morové epidemie se místo stalo útočištěm nemocných a postižených. Z důvodu přibývajícího počtu věřících byl kostel v letech 1765–1773 přestavěn a vyzdoben barokními freskami od Josefa Adama Rittra z Mölku. Kromě kostela lze navštívit také poutnické muzeum s klenotnicí a knihovnou. Zde jsou představeny rozmanité tradice, formy a podněty poutí, které se rozšířily v dobách válek, morových epidemií, přírodních katastrof a jsou doloženy množstvím votivních darů a votivních obrazů.