Pohled, kostel sv. Anny

Poutní místo sv. Anny u Pohledu vyrostlo v Mnišském lese severně od pohledského kláštera cisterciaček podle pověsti z popudu zázračně zachráněného písaře, který zde uvízl při lovu v bažině. Jako projev díků sv. Anně nechal postavit L.P. 1730 kapličku. Při jejím budování byl odhalen pramen léčivé vody. S přibývajícím počtem uzdravení, jež byla zaznamenávána zde ustanoveným poustevníkem, rostl i zájem poutníků. Proto se L.P. 1760 rozhodla pohledská abatyše Kandida Marešová ve spolupráci s tehdejším proboštem Gotthardem Turečkem vybudovat půvabný rokokový kostel sv. Anny s trojkřídlou dispozicí upomínající na písmeno A. Později byl poutní areál doplněn o kruh kaplí zastavení Křížové cesty a budovu hostince. Po zrušení pohledského kláštera věhlas poutního místa neopadl - majitel panství Evžen hrabě Sylva-Tarouca-Unwerth nechal v hostinci zřídit malé lázně, penzion byl hojně navštěvován až do pol. 20. stol. Věřící se pod koruny stromů do svatyně zasvěcené matičce blahoslavené Panny Marie vracejí i dnes. Poutní sezóna začíná na svátek sv. Anny 26. 7. a trvá až do Slavnosti sv. Václava, kdy je každou neděli od 9:00 hod. sloužena mše svatá. Díky darům všech dobrodinců, podpoře Ministerstva kultury ČR, kraje Vysočina i obce Pohled probíhají práce na postupné obnově poutního areálu.