Krnov, Středověké malby - Krnov, Kostelec, Kostelec zpět

Církevní

Středověké nástěnné malby v kostele sv. Benedikta v Krnově-Kostelci
Původní jednolodní románský kostel s čtvercovým presbytářem a apsidou na východní straně, ve kterém se nacházejí odkryté nástěnné středověké malby, byl postaven zřejmě ve 2. polovině 13. století. Po přestavbě kostela po roce 1760 se používá jako sakristie kostela. D. Prix datoval stavbu presbytáře a původního kostela do doby kolem roku 1240. Mladší úpravy spojil s činností městské rady po roce 1400 a zaklenutí jednoho pole presbytáře vročil do doby kolem roku 1470. Restaurátorský kolektiv pod vedením R. Balcarové se podílel na odkrývání maleb v letech 2000-2007, které byly zbaveny mladších omítek, zpevněny a rehabilitovány do původní románské a gotické podoby. Podrobný popis nalezených maleb je uveden na http://www.svaty-benedikt.cz">www.svaty-benedikt.cz.

Otvírací doba v rámci projektu Otevřené chrámy.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
(od 1.5. do 31.10.)

Sobota: 11:00-15:00
Neděle: 13:00-17:00

Bohoslužby: Středa: 17:00 Pátek: 17:00 Neděle: 8:00

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko