Hukvaldy, Kostel sv. Maxmiliána zpět

Církevní

Kostel sv. Maxmiliána v horní části hukvaldského náměstí byl započat stavěn v roce 1759 a dokončen za biskupa Maxmiliána hraběte z Hamiltonu. Vysvěcen byl patrně v den svého patrona 12. 10. 1769. Jeho vybudování souviselo s přenesením správy panství z hradu do nově budovaného zámečku v podhradí, naproti kostelu. Chrám je význačný především tím, že zde na varhany chodíval hrávat skladatel a zdejší rodák Leoš Janáček. Ten zdejší kostel připomíná i ve své úpravě lidové písně „Ty hukvaldský kostelíčku“. Kardinál Somerau-Beck dal kostel nádherně vyzdobit (obraz na hlavním oltáře od malíře Kuppenweissera). Za kardinála Fürstenberka byla kolem roku 1860 upravena věž a na boční oltář byl zakoupen obraz sv. Jana Sarkandra. Za arcibiskupa Kohna došlo k opravě kůru a varhan. Lustr pochází z roku 1932. Nad vstupem do kostela je umístěn erb olomouckých arcibiskupů. Vedle kostela se nachází památník slavného hudebního skladatele Leoše Janáčka. Jeho nejslavnější skladby patří „Liška Bystrouška“.
Jedná se o jednoduchou jednolodní stavbu s vysokou průčelní věží zakončenou bání s lucernou. Stavba byla vybudována v čistě barokním slohu a spolu s protějším arcibiskupským zámkem a honosnou bránou do obory tvoří jedinečný architektonický soubor dotvářející kolorit malebné lašské obce Hukvaldy. V oboře se nachází Hrad Hukvaldy.

Otvírací doba v rámci projektu Otevřené chrámy.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
(od 1.5. do 31.10.)

Sobota: 10:00-17:00
Neděle: 10:30-17:30

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko