Vyšní Lhoty, Kostel sv. Antonína Paduánského zpět

Církevní

Informace

Historie a popis poutního místa: dřevěný kostel na vrcholu Prašivé (704 m n. m.), (váže se k němu brept, že na Prašivé kostel zjedli) v sousedství později postavené turistické chaty (r. 1921), je typickým příkladem lidového stavitelství beskydského regionu, kde dřevěné stavby měly svoje domovské právo; bez nich si Beskydy těžko můžeme představit. Prašivá měla velký význam i pro národní uvědomění, zde se konaly, počínajíc koncem 19. stol., velké tábory lidu o sbratření Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků.

Kostel sv. Antonína Paduánského pochází z r. 1640, o jeho založení existuje zajímavý příběh. Majitel frýdeckého panství hrabě Jiří z Oppersdorfu postřelil na lovu jelena, který ve smrtelném zápase vrazil parohy do ztrouchnivělého stromu, o který se hrabě opíral, takže zůstal mezi parohy. Z vděčnosti za své zachránění nechal postavit na Prašivé dřevěný kostel zasvěcený sv. Ignáci z Loyoly. Později, když jiný blízký kostel na Borové zasvětili stejnému světci, byl kostel na Prašivé zasvěcen sv. Antonínu. Příslušel původně farnosti frýdecké, od roku 1791 farnosti v Dobré. Původně byl kostelík jednoduchý, sakristie přistavěna 1799. V 19. století pořízena věž se zvonem, nový oltář s obrazem sv. Antonína a varhany. Poté stal se poutním kostelem nejen pro Slezsko, ale i Moravu a Slovensko.
V letech 1939-1945 se už nacházel za hranicemi tzv. Protektorátu a českým poutníkům tak byl přístup znemožněn. (Krátce v roce 1938-39 byl kostel na Prašivé v polském záboru).
V průběhu staleté existence byl kostel (původně bez kruchty a sakristie) dostavován. Jeho konstrukce je z mohutných trámů, loď téměř čtvercového půdorysu, presbytář trojboký, okna pětiboká s okenicemi. Nad vchodem je malá věž, která je stejně jako stěny kostela pokryta šindelem. Interiér je jednoduchý; stropy ploché, triumfální oblouk polygonální. Hlavní oltář s obrazem sv. Antonína od malíře Vankeho z Těšína. Součástí výzdoby kostela je i obraz P. Marie Pomocnice. V r. 1990 oslavil kostel na Prašivé 350. výročí svého vzniku. Kromě tradičních poutí začíná nová poutní tradice u generace, do které klademe svoji naději. Dne 1. července se zde scházejí děti a mládež (kolem 1000 mladých) se svým diecézním biskupem, aby se tu na idylickém poutním místě povznesli nad realitu všedních dnů a tuto štafetu předávali dalším generacím.

Otevírací doba

Otvírací doba v rámci projektu OTEVŘENÉ CHRÁMY: květen - říjen
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.

Sobota: 10:00-16:00
Neděle: 12:00-16:00

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.