Opava, Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie zpět

Církevní

Informace

Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě je mohutný trojlodní kostel se dvěma věžemi, vybudovaný ve 14. století v gotickém slohu na místě starší románské stavby z počátku 13. století. V roce 1995 byl kostel prohlášen národní kulturní památkou. Od roku 1996 je druhým sídelním kostelem ostravsko-opavského biskupa (konkatedrálou).

Vznik kostela Nanebevzetí Panny Marie v Opavě je spojen s Řádem německých rytířů. S výstavbou kostela bylo pravděpodobně započato brzy po roce 1204. O podobě tohoto románského kostela není nic bližšího známo. V listině českého krále Václava I. z 12. května 1237 se zmiňuje fara v Opavě, který byla v držení Řádu německých rytířů.

Po smrti Přemysla Otakara II. se výstavba kostela zastavila a byla obnovena až po návratu jeho nemanželského syna Mikuláše I. Opavského z uherského zajetí.

Dokončený kostel se stal největší církevní stavbou v Opavě a hlavní dominantou města.

Pravděpodobně těsně před rokem 1452 nechal opavský kníže Vilém k západnímu poli jižní lodi kostela přistavět kapli sv. Hrobu s oltářem zasvěceným Zmrtvýchvstání Páně. V této kapli zamýšlel kníže zřídit nové pohřebiště opavských Přemyslovců, kteří byli dosud obvykle pohřbíváni v kostele sv. Ducha v Opavě.

Při požáru města 9. srpna 1461 shořel letnerový kříž a poté byl stržen poškozený letner, který odděloval presbytář vyhrazený řádovým bratřím od trojlodí vyhrazeného laikům. Letner už nebyl nikdy obnoven.

Otevírací doba

Otvírací doba v rámci projektu Otevřené chrámy.
Kostel bez průvodcovské služby.
(od 1.5. do 31.10.)

Pondělí: 8:00-17:00
Úterý: 8:00-17:00
Středa: 8:00-17:00
Čtvrtek: 8:00-17:00
Pátek: 8:00-17:00
Sobota: 8:00-17:00
Neděle: 8:00-17:00Mše svaté: pondělí - sobota: v 6.00 a v 7.00 neděle: v 7.00, v 8.30 a v 10.00 pravidelné bohoslužby čtvrtek: v kapli sv. Anny konkatedrály Nanebevzetí PM v 17.00 modlitba růžence, od 17.30 tichá adorace před Nejsvětější Svátostí, v 17.50 společná adorace zakončená svátostným požehnáním v květnu je z důvodu májových pobožností adorace zrušena v říjnu je adorace přesunuta do kostela sv. Vojtěcha v době postní: každou neděli pobožnost křížové cesty v 15.00 v měsíci květnu: denně májová pobožnost v 19.00

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.