Poutní cyklotrasa Loreta Praha - Křemešník
Klášter Želiv – Křemešník zpět

Informace

Na soutoku řeky Želivky s Trnávkou stojí želivský klášter. Založen byl roku 1139 pražským biskupem Ottou a českým knížetem Soběslavem. Jeho dominantou je chrám Narození Panny Marie od Jana Blažeje Santiniho. Ubytování máte zajištěno přímo v prostorách kláštera. Pobyt si můžete zpříjemnit komentovanou prohlídkou kláštera nebo exkurzí do klášterního pivovaru.
Vyjedete po cyklotrase č. 161B proti proudu řeky Želivky až k Sedlické přehradě. Dále pokračujete po turistické zelené značce. Před osadou Šimonice můžete opatrně přejít po lávce přes Jankovský potok a tím si zkrátit cestu k obci Milotice. Odtud pokračujete cyklotrasou č. 1223 až do Pelhřimova. Zde máte možnost navštívit expozice Muzea rekordů nebo se zúčastnit komentované prohlídky chrámu sv. Bartoloměje. V obou dvou případech dostanete po předložení poutní karty 50% slevu na vstupném. Z Pelhřimova se cyklotrasou č. 5129 dostanete až na poutní místo Křemešník. Za Putimovem je možné odbočit na Proseč pod Křemešníkem a využít málo frekventovanou lesní cestu (vyznačeno na mapě).
Poutní místo Křemešník, zasvěcené Nejsvětější Trojici, se nachází na stejnojmenném kopci ve výšce 765 m n.m.. Poutním místem se stává od 2. poloviny 17. století, kdy se podle pověsti zázračně uzdravil zraněný voják po umytí v nedaleké studánce. Studánce se do dneška říká zázračná a voda z ní chutná znamenitě. Kromě údajně uzdravujících schopností je zvláštní také tím, že její pramen je periodický. Obvykle vyvěrá v období Vánoc, téci přestává na přelomu června a července. Současná podoba barokního kostela je z první poloviny 18. století. Jeho interiér je bohatě zdoben freskami, které se vztahují k Boží Trojici. Uvidíte v něm trojúhelníkový oltář, patrně jediný svého druhu na světě. Velkou vzácností je relikviář v podobě Svatováclavské koruny, ve které jsou uchovávány ostatky sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Jana Nepomuckého. Komentované prohlídky poutního areálu zajišťuje Matice Křemešnická. Sleva pro poutníky je ve výši 50 %.
Ubytování najdete přímo na Křemešníku v Poutním hotelu Křemešník. Hotel poutníkům nabízí slevu na ubytování ve výši 20 %. Pobyt si zde můžete zpříjemnit výstupem do výšky 52 m na rozhlednu Pípalku nebo návštěvou lanového centra.

Etapy v poutní trase
Poznejte i další etapy.

Pražská Loreta – Sázavský klášter
Loreta Praha
Sázavský klášter
Sázavský klášter – klášter Želiv
Sázavský klášter
Klášter Želiv
Klášter Želiv – Křemešník
Sázavský klášter
Křemešník

Poutní trasa

Poutní trasa
Poutní cyklotrasa propojuje významná poutní místa Středních Čech a Českomoravské Vysočiny. K putování můžete využít několik tras. Nejkratší poutní trasa měří 165 km, nejdelší pak 229 km. Na těchto stránkách je vyznačena nejkratší varianta putování. Celou trasu můžete projet s pomocí cykloprůvodce, který vydala Matice Křemešnická. Průvodce obsahuje podrobné cykloturistické mapy, na kterých jsou poutní trasy vyznačeny. Dozvíte se praktické informace nejen k ubytování, ale upozorňuje i na všechna zajímavá místa, kudy trasa prochází. Navíc jako poutníci budete vybavení poutní kartou. Na ni budete dostávat v jednotlivých poutních zastaveních památeční razítka, která Vás budou opravňovat k návštěvě zajímavých turistických míst na zvolené trase za snížené vstupné. Publikaci s názvem Poutní cyklotrasou z Prahy na Vysočinu aneb z Vysočiny do Prahy je možné zakoupit v prodejnách Karmelitánského nakladatelství nebo v Knihkupectví Cesta v Brně. Více informací se dozvíte na stránkách www.poutnicyklotrasa.cz.

Zveme Vás!
Nejbližší místa

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.