Slup, kostel Jména Panny Marie

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 7. 3. 2018) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, nepravidelně, 1x za 3 týdny

Kostel se ve Slupi připomíná prvně roku 1228, původně byl tedy románský. Současná stavba je pozdně gotická z konce 15. století, upravovaná barokně v 17. stol. a klasicistně roku 1845. Na hlavním oltáři stojí uctívaná mariánská socha z 15. stol., od 17. stol. k ní chodí poutě (Panna Marie pod vrbami). V roce 2009 byla na kostele opravena celá střecha. Báň opravená v roce 2010 zvítězila v soutěži o nejlépe opravenou památku JMK v roce 2010. Se vznikem kostela se pojí pověst: Tam, kde nyní stojí kostel, škola a mlýn, byla velká louka, kterou obdělávali poddaní. Jeden ze sekáčů jednou při odpočinku pod vrbami našel obrázek Panny Marie. Sekáč pochopil tento nenadálý dar jako výzvu k postavení kostelíka. Bohužel však neměl žádné peníze. Proto zašel večer do sklepa, aby o tom u vína popřemýšlel. Tam užasl podruhé. Sud, který vždy býval plný vína, najednou vyschnul. Odtrhnul lať ze sudu, aby se podíval, kam se víno podělo, a ze sudu se začaly hrnout stříbrňáky. Nyní měl peněz dost a mohl si dovolit postavit kostel. Svědectví na tuto událost zachycuje v kostele umístěný obraz Panny Marie pod vrbami, který prý později uzdravil i mnoho nemocných.

Železniční stanice

10,2 km (Hodonice)

Autobusová zastávka

300 m

Turistický region Jižní Morava

Turistický region Jižní Morava je rozsáhlý různorodý region zahrnující množství atraktivit, jako jsou sluncem zalité vinařské oblasti, největší jeskynní systém v České republice, nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě zapsaná na seznam UNESCO i územní Národního parku Podyjí. Centrem regionu je druhé největší město České republiky - Brno.

Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-Valtický areál, Slovácko, Brno a okolí, Moravský kras a okolí