Anenská Studánka, kaple sv. Anny

Informace

Malá podhorská vesnice byla založena asi před 750 lety. Leží na úpatí Orlických hor, 10 km jižně od Lanškrouna. Dominantou obce je kostel svatého Vavřince a bývalý klášter, který nyní slouží jako ústav sociální péče pro mentálně postižené v péči řádových sester.

Popis poutního místa
Anenská Studánka je připomínána již roku 1292, kdy patřila zbraslavskému klášteru.

Kostel sv. Vavřince je novodobou stavbou (z roku 1907), na jejím místě stával původní kostel z roku 1607. Pozdně gotická socha Panny Marie s Ježíškem ze začátku 16. století, původně součást chrámového mobiliáře, se dnes nachází ve vysokomýtském muzeu.

Na východ pod obcí směrem k železniční zastávce byly roku 1678 zřízeny u pramene lázně, dnes sloužící jako léčebný ústav. Lázeňský dům byl postaven Lichtenštejny roku 1735.

Uprostřed areálu stojí od poloviny 19. století kaple Panny Marie Pomocnice. Její oltářní obraz v bohatém rokokovém rámu maloval J. Umlauf. V kapli se rovněž nachází dřevěný reliéf Panny Marie Pomocnice, původně umístěný v kapličce nad pramenem.
Roku 1738 byl tento reliéf v kapličce nahrazen kamenným sousoším z dílny M. B. Brauna. Představuje Pannu Marii s Ježíškem, anděly, sv. Jana Nepomuckého a Vavřince.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Vzdálenost od objektu

Železniční stanice

600 m

Autobusová zastávka

20 m

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.