Česká Třebová, kaple Panny Marie Pomocné, Hory

Informace

Samota Hory s poutní kaplí nad pramenem se nachází na svahu 1 km západně od České Třebové.

Kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů
Někdy v dávných dobách visel na stromě nad studánkou léčivé vody nedaleko České Třebové mariánský obrázek. Poutníci, kteří zde hledali uzdravení, se rozhodli postavit nad pramenem kapli, a proto vedle obrázku umístili pokladničku s prosbou o příspěvek. Jakýsi Jakub Pivoňka pokladničku vykradl a za trest oslepl. Prosil Pannu Marii za odpuštění a po nějaké obě se mu zrak vrátil. Tak vypráví zbožná pověst.

Původní dřevěná kaple stála na Horách od roku 1744. Zákaz poutí za Josefa II. a požár z roku 1787 počet přicházejících poutníků omezil. S budováním nové kaple, již zděné, bylo zahájeno roku 1811. Z různých příčin se stavba protáhla a dokončena byla v roce 1839. Schody ke kapli byly přistavěny až v roce 1844, věžička v roce 1858.

Popis poutního místa
Poutní místo se skládá z již zmiňované kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů nad studánkou a kamenné křížové cesty kolem ní. Barokizující oltář byl zhotoven roku 1934. Je zdoben reliéfy Zvěstování Páně a Navštívení Panny Marie.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Poutě a pobožnosti
Hlavní poutě: 31. 5. - Navštívení Panny Marie
7. 10. - Panny Marie Růžencové

Vzdálenost od objektu

Železniční stanice

2,4 km

Autobusová zastávka

1,7 km

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.