Deštné v Orlických horách - Dříš, kostel Panny Marie

Informace

Rekreační obec Deštné v Orlických horách se nachází při horním toku potoka Bělá západně od hlavního hřebene Orlických hor.Popis poutního místa

Obec Deštné v Orlických horách je v pramenech doložena ve 2. polovině 12. století. Dnešní farní kostel sv. Marie Magdaleny byl postaven na místě původně gotického v letech 1716 - 1726. Poutní místo vzniklo na druhé straně potoka Dříš na přelomu 18. a 19. stol. Tehdy se na stromě objevil papírový obrázek P. Marie jako výraz díků za uzdravení. Obliba studánky vzrostla zvláště po uzdravení jakéhosi slepce.Z příspěvků poutníků a obyvatel Deštné v Orlických horách byla na místě onoho stromu postavena prostá dřevěná kaple se dvěma věžičkami. Kaple byla vybavena oltářem se soškou Panny Marie Královny, nad níž byl zavěšen původní obrázek. Ve svahu nad kaplí byly později postaveny kapličky, vlastně pískovcové sloupy s litinovými reliéfy křížové cesty.Vyhnání německého obyvatelstva po 2. světové válce se deštné vylidnilo, milostná soška byla přenesena do farního kostela a poutní místo upadalo postupně v zapomnění. Částečné oživení jeho bývalé slávy je spojeno s nynější přeměnou chudé horské vsi v největší rekreační středisko Orlických hor a pádem Železné opony. S pomocí peněžních sbírek v Německu byla v letech 1994 - 1995 poničená kaple zničena a nahrazena novou, s napodobením vnějšího dřevěného obložení.Asi 2 km od Deštné v Orlických horách leží osada jedlová. Nad touto osadou v kopcích středisko Diecézního centra pro mládež. Vesmír, založen r. 1992. Součástí střediska je obnovovaný barokní kostel sv. Matouše z let 1737 - 1741, horská chata a 12 chatek bývalého pionýrského tábora.

 Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.Poutě a pobožnosti

Hlavní pouť: neděle po 26. 7. - sv. Anny a Jáchyma


Vzdálenost od objektu

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Královehradecko

Pro region jsou typická skalní města, stolové hory, bludiště rozmanitých skalních útvarů, hrady a zámky a množství značených turistických tras jak pro pěší, tak pro cyklisty. Mezi nejvyhledávanější zajímavosti patří barokní pevnostní město Josefov s labyrintem podzemních chodeb a vojenské pevnosti. Oblíbeným místem je i údolí řeky Úpy nedaleko Ratibořic známé především prostřednictvím Babičky Boženy Němcové. 

Kladské pomezí, Hradecko, Orlické hory

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.