Božanov, kaple Nanebevzetí Panny Marie

Informace

Obec Božanov se nachází na nejjižnějším cípu Broumovského výběžku na východním úpatí Broumovských stěn.Popis poutního místa

Božanov vznikl na březích Božanovského potoka jako 4 km kolonizační ves v polovině 13. století. Kostel sv. Marie Magdaleny nechal na křižovatce v Božanově postavit broumovský opat B. Löbl v letech 1735 - 1743 patrně podle návrhu K. I. Dientzenhofera.

Je to centrální kruhová stavba s eliptickou vstupní částí a eliptickým presbytářem, v jehož ose stojí hranolová věž. Průčelí kostela obrácené k severu vrcholí štítem se sochou Marie Magdaleny v nice. Ústřední prostor lodi je obklopen kaplemi a zaklenut kupolí. Hlavní oltář je pseudobarokní, boční oltáře jsou původní. Oltář Panny Marie zdobí sochy sv. Markéty a Kateřiny, niky kaplí sochy Madony s Dítětem, sv. Apolenie, Barbory a Šebestiána, v presbytáři sochy sv. Petra a Pavla.

Asi 2 km odtud, v blízkosti polské státní hranice, stojí v lese nad studánkou malá poutní kaple.    Cesta je obklopena kamennými zastaveními křížové cesty. Kaple postavená r. 1890 je prostá obdélníková stavba s věžičkou a volutovým štítem. Obnovena byla r. 1986.Podle knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.Poutě a pobožnosti

Hlavní pouť: v kapli - neděle po 15. 8. (Nanebevzetí P. M.)

v kostele - neděle po 22. 7. (sv. Marie Magdalena)Za fotografie děkujeme panu Milanu Kučerovi.


Vzdálenost od objektu

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Královehradecko

Pro region jsou typická skalní města, stolové hory, bludiště rozmanitých skalních útvarů, hrady a zámky a množství značených turistických tras jak pro pěší, tak pro cyklisty. Mezi nejvyhledávanější zajímavosti patří barokní pevnostní město Josefov s labyrintem podzemních chodeb a vojenské pevnosti. Oblíbeným místem je i údolí řeky Úpy nedaleko Ratibořic známé především prostřednictvím Babičky Boženy Němcové. 

Kladské pomezí, Hradecko, Orlické hory

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.