Praha 1 - Staré Město, bazilika sv. Jakuba Staršího klášterní turistika

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 14. 3. 2014) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, nepravidelně, Fatimský den - každého 13. dne v měsíci
, celý rok, každý týden
, ve školním roce, 1x za měsíc, 1. v měsíci, pro Rytířstvo Neposkvrněné (MI)
, ve školním roce, každý týden
, celý rok, každý týden
, ve školním roce, každý týden, Adorace v kapli sv. Anny
, v době postní, každý týden, Křížová cesta v bazilice
, ve školním roce, každý týden
, celý rok, každý týden, Modlitba sv. růžence
, celý rok, každý týden, Mše sv. s ranními chválami

Kostel sv. Jakuba a klášter minoritů byl založen Václavem I. v roce 1232. Po požáru roku 1689 byla provedena barokní úprava. Dnes kostel je mohutnou trojlodní bazilikou s presbyteriem a barokním chórem. Výzdoba průčelí je dílem Ottavia Mosta. Vytvořil tří štukové feliéfy nad portály: sv. František z Assisi, sv. Jakub a sv. Antonín Paduánský.

Svatojakubské varhany jsou největší v Praze. Byly postaveny v roce 1705 varhanářem Abrahámem Starckem z Lokte. Dodnes můžeme obdivovat jejich krásnou barokní skříň, která byla i na svou dobu unikátní. Během let došlo několikrát k přestavbě nástroje až do dnešní podoby, kdy varhany umožňují provedení skladeb všech stylových epoch.
Bazilika sv. Jakuba svým interiérem s úžasnou akustikou a nádhernými varhanami skýtá jedinečný prostor pro koncerty duchovní hudby. www.auditeorganum.cz

Historie kostela sv. Jakuba: http://praha.minorite.cz/?m=12&idc=t-2

Kaple sv. Anny v ambitech kláštera minoritů : http://praha.minorite.cz/?m=3&idc=t-87

Turistický region Praha

Hlavní město České republiky - Praha bývá často označeno názvem Srdce Evropy a je bezesporu jedním z nejkrásnějších měst světa. Historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Návštěvníci zde obdivují jedinečné skvosty všech stavebních stylů - románské rotundy, gotické chrámy, renesanční paláce, barokní i secesní stavby. K procházkám zvou starobylá náměstí, uličky Starého Města, mosty, nábřeží a parky. K nezapomenutelným zážitkům patří také vyhlídkové plavby pro řece Vltavě, nebo výlet lanovkou na Petřín. Na své si přijdou všichni milovníci historie, gastronomie i kultury.