Brno, jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie klášterní turistika

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 21. 11. 2017) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden
, celý rok, každý týden, anglicky
, celý rok, každý týden
, ve školním roce, každý týden, studentská
, celý rok, každý týden
, v době adventní, každý týden
, ve školním roce, každý týden, studentská, kromě adventu
, celý rok, každý týden
, ve školním roce, každý týden, studentská (říjen - květen)
, celý rok, každý týden

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Na místě dnešního kostela původně stál kostel Panny Marie, vybudovaný v přechodném románsko-gotickém stylu. Kostel náležel ke klášteru augustiniánek, zv. herburské panny, který byl - jako jeden z prvních klášterů v Brně - založen roku 1240. Tento klášter později zanikl a jeho budovy roku 1578 převzali jezuité, povolaní do Brna roku 1570. Jezuité nahradili středověký konvent monumentálním, avšak architektonicky nenáročným souborem kolejních budov, ve kterých byl mj. umístěn řádový noviciát. Po zrušení řádu roku 1773 sloužil tento stavební komplex jako kasárna a roku 1904 byl zbořen. Zachoval se z něj pouze raně barokní portál, který je dnes umístěný v Mozartově ulici za kostelem. Současný manýristický kostel byl postaven v letech 1598 až 1602. V polovině 18. století se přistoupilo k obnově jeho interiéru. Klenba byla opatřena freskovou výzdobou a původní zařízení doplnily, případně nahradily, nové oltáře. Na konci 2. světové války byl kostel značně poškozen při bombardování a v letech 1945-52 prošel náročnou;opravou. Po roce 1989 se správy kostela opět ujali jezuité. Od té doby v kostele;probíhají další opravy. 29. června 2014 byly v kostele vysvěceny nové varhany švýcarské firmy Mathis. Na stránkách Nadačního fondu Campianus www.campianus.eu se dozvíte o možnostech adopce píšťal a o programu varhanní hudby v kostele. Kromě bohoslužeb pro širokou veřejnost se v kostele konají bohoslužby a aktivity pro vysokoškolské studenty a u kostela působí Studentské centrum Vysokoškolského katolického hnutí Brno www.vkhbrno.cz. V kostele se také konají tzv. kurzy Alfa pro hledající křesťanskou víru, váhající a pochybující.

Železniční stanice

0,9 km (hlavní nádraží)

Autobusová zastávka

1,5 km (autobusové nádraží)

Turistický region Jižní Morava

Turistický region Jižní Morava je rozsáhlý různorodý region zahrnující množství atraktivit, jako jsou sluncem zalité vinařské oblasti, největší jeskynní systém v České republice, nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě zapsaná na seznam UNESCO i územní Národního parku Podyjí. Centrem regionu je druhé největší město České republiky - Brno.

Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-Valtický areál, Slovácko, Brno a okolí, Moravský kras a okolí