Teplice nad Metují, kostel Panny Marie Pomocné, Kamenec

Poutní kostel P. Marie Pomocné v Teplicích nad Metují. Jedná se o unikátní Ivanitskou poustevnu pro několik poustevníků. Celý objekt – poustevnu s kostelem – nechal postavit v roce 1753 – 1754 pražský lékař a filosof Jan Maxmilián z Peytersbergu, příznivec poustevnictví, který zde k stáru spolu s dvěma poustevníky žil. Roku 1782 císař Josef II řád poustevníků Ivanitů zrušil, od té doby zde byly byty kostelníků. V kostele se konaly pravidelné sobotní mše a šest poutních na svátky P. Marie. Po roce 1945 se o objekt i zahradu staraly řádové sestry, které byly zaměstnány ve zdejším domově důchodců. Po roce 1990 se poustevna využívala k setkáním farnosti a byly prováděny jen sporadické opravy. V kostele byly slouženy poutní mše sv., po určitou dobu i pravidelné farní mše. Po několika letech uzavření se zde v roce 2015 začaly občas konat mše sv. V létě zde proběhne několik koncertů Teplického varhanního léta.

Poustevna s kostelem je postavena na návrší nad městem. Její půdorys je tvaru písmene U uzavřeného kamennou zdí, uprostřed je malá rajská zahrada. Dvě cely pro poustevníky a dvě místnosti pro zakladatele poustevny jsou ve dvou křídlech, které jsou z vnější části roubené a vnitřní zděné. Je zde dochovaná původní černá dýmníková kuchyně a tříkomorový klenutý sklep. Poustevna je v havarijním stavu, donedávna byla silně napadena dřevomorkou domácí. Nyní probíhá rekonstrukce střechy. Kostel je v relativně dobrém stavu, jeho strop s nepravou klenbou je vymalován freskami s bohatou symbolikou. Některé stropní trámy ovšem potřebují opravu. Cennější mobiliář je odvezen do depozitáře.

V současné době má poustevnu v pronájmu spolek Zachraňme teplickou poustevnu, jehož hlavním cílem je její záchrana, dále citlivá rekonstrukce a využívání zčásti jako muzeum města či řádu Ivanitů, zčásti jako místo pro setkávání. Probíhají zde prohlídky pro veřejnost.

Turistický region Královehradecko

Pro region jsou typická skalní města, stolové hory, bludiště rozmanitých skalních útvarů, hrady a zámky a množství značených turistických tras jak pro pěší, tak pro cyklisty. Mezi nejvyhledávanější zajímavosti patří barokní pevnostní město Josefov s labyrintem podzemních chodeb a vojenské pevnosti. Oblíbeným místem je i údolí řeky Úpy nedaleko Ratibořic známé především prostřednictvím Babičky Boženy Němcové.

Kladské pomezí, Hradecko, Orlické hory