Křižanov, kostel sv. Václava

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 12. 9. 2014) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden
, celý rok, každý týden, kromě 3. neděle v měsíci
, celý rok, každý týden

Kostel sv. Václava stojí uprostřed obce Křižanov. První zmínka o kostele pochází z roku 1239, avšak jeho dřívější původ dokazuje románské okno na severní venkovní straně a románská křtitelnice v sakristii. Ve 14. století byl kostel přebudován v gotickém stylu. Dnešní podoba chrámu vychází ze 17. století, kdy byly stavebními úpravami spojeny vedle sebe stojící objekty farního kostela, pohřební kaple a věže. Vznikla tak jednolodní stavba s odsazeným trojbokým presbytářem. Hlavní oltář kostela zdobí sochy sv. Václava, sv. Cyrila a Metoděje a dvě sochy andělů. V boční kapli sv. Michala je umístěn moderní oltář s námětem ukřižování Krista Pána. Interiér je prosvětlen novými barevnými okny s tématem víry, naděje a lásky, Boží Trojice a Panny Marie. Poutní místo Křižanov je úzce spjato se sv. Zdislavou, jejíž svatební reliéf zdobí interiér kostela, přitahuje zejména poutníky, kteří prosí za ochranu rodin našeho národa. Na Benešově náměstí stojí od roku 2015 památník sv. Zdislavy, kterou akademický sochař Otmar Oliva zobrazil jako mladou dívku.

Železniční stanice

2,5 km

Autobusová zastávka

100 m

Turistický region Vysočina

Turistický region a oblast Vysočina je místem, kde naleznete 3 lokality památek UNESCO, množství historických měst, jedinečné muzejní expozice, komplexy židovských památek a mnoho dalších zajímavostí. Přírodní bohatství, které patří k ekologicky nejčistším, poskytuje kopcovitou krajinu, množství lesů, rybníků, vodních toků. Oblast Vysočiny je protkána sítí značených turistických cest, tras pro cyklisty i zimních běžeckých stop. Vyznavači aktivní dovolené zde najdou vše potřebné pro letní i zimní aktivity.

Vysočina