Prachatice, Kostel sv. Jakuba Většího zpět

Pozdně gotický kostel vznikl těsně po založení královského města Prachatice v roce 1323 Janem Lucemburským. Budování chrámu probíhalo v několika etapách. Z husitských válek byl kostel velmi poničen – utrpěl hlavně interiér. Roku 1468 byl kostel nákladně opraven, ale v roce 1507 byl téměř zničen požárem, při kterém shořely i obě věže. Při následných opravách, které financoval rod Rožmberků, dostal kostel svou končenou podobu zřejmě v roce 1516. Průčelí zdobí dvě věže, z nichž severnější není dostavěna a po ohni roku 1507 byla jen pokryta nízkým krovem. Jižnější věž je vysoká 53 metrů. Kostel má nyní 4 zvony, z nichž největší „Jakub“ je v menší věži a váží přes 3 tuny.
Vnitřek chrámu je honosně vyzdobeným trojlodím. Návštěvníci mohou obdivovat radu krásných kamenických a řezbářských děl a celkem 7 oltářů. Dominantou je raně barokní hlavní oltář s dřevěnými gotickými reliéfy. Střed hlavního oltáře tvoří barokní sochy P. Marie, sv. Dominika a sv. Kateřiny Sienské od F. Ramblera z počátku 18. století. Historicky zajímavá je kazatelna z 18. století. V pravé lodi je gotický vchod do kaple sv. Jana N. Neumanna, ve které se nacházejí mimo jiné části původních nástěnných maleb s biblickými motivy. Při návštěvě kostela si nezapomeňte prohlédnout sgrafitový obraz „Večeře Páně“ z roku 1563 na sousedícím domě čp. 31, který sice není součástí chrámu, ale má velikou kulturně-historickou hodnotu.
Chrám sv. Jakuba prošel značnou obnovou v rámci projektu IROP v roce 2020.

Kostel před i po rekonstrukci si můžete rovněž prohlédnout i virtuálně na odkaze: