Vyšní Lhoty, kostel sv. Antonína Paduánského / OTEVŘENÉ CHRÁMY zpět

Historie a popis poutního místa: dřevěný kostel na vrcholu Prašivé (704 m n. m.), (váže se k němu brept, že na Prašivé kostel zjedli) v sousedství později postavené turistické chaty (r. 1921), je typickým příkladem lidového stavitelství beskydského regionu, kde dřevěné stavby měly svoje domovské právo; bez nich si Beskydy těžko můžeme představit. Prašivá měla velký význam i pro národní uvědomění, zde se konaly, počínajíc koncem 19. stol., velké tábory lidu o sbratření Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků.

Kostel sv. Antonína Paduánského pochází z r. 1640, o jeho založení existuje zajímavý příběh. Majitel frýdeckého panství hrabě Jiří z Oppersdorfu postřelil na lovu jelena, který ve smrtelném zápase vrazil parohy do ztrouchnivělého stromu, o který se hrabě opíral, takže zůstal mezi parohy. Z vděčnosti za své zachránění nechal postavit na Prašivé dřevěný kostel zasvěcený sv. Ignáci z Loyoly. Později, když jiný blízký kostel na Borové zasvětili stejnému světci, byl kostel na Prašivé zasvěcen sv. Antonínu. Příslušel původně farnosti frýdecké, od roku 1791 farnosti v Dobré. Původně byl kostelík jednoduchý, sakristie přistavěna 1799. V 19. století pořízena věž se zvonem, nový oltář s obrazem sv. Antonína a varhany. Poté stal se poutním kostelem nejen pro Slezsko, ale i Moravu a Slovensko.
V letech 1939-1945 se už nacházel za hranicemi tzv. Protektorátu a českým poutníkům tak byl přístup znemožněn. (Krátce v roce 1938-39 byl kostel na Prašivé v polském záboru).
V průběhu staleté existence byl kostel (původně bez kruchty a sakristie) dostavován. Jeho konstrukce je z mohutných trámů, loď téměř čtvercového půdorysu, presbytář trojboký, okna pětiboká s okenicemi. Nad vchodem je malá věž, která je stejně jako stěny kostela pokryta šindelem. Interiér je jednoduchý; stropy ploché, triumfální oblouk polygonální. Hlavní oltář s obrazem sv. Antonína od malíře Vankeho z Těšína. Součástí výzdoby kostela je i obraz P. Marie Pomocnice. V r. 1990 oslavil kostel na Prašivé 350. výročí svého vzniku. Kromě tradičních poutí začíná nová poutní tradice u generace, do které klademe svoji naději. Dne 1. července se zde scházejí děti a mládež (kolem 1000 mladých) se svým diecézním biskupem, aby se tu na idylickém poutním místě povznesli nad realitu všedních dnů a tuto štafetu předávali dalším generacím.

Otvírací doba v rámci projektu OTEVŘENÉ CHRÁMY 2023: 1. 5. - 30. 10.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
květen, červen, září, říjen: sobota - neděle: 10:00 - 16:00
červenec, srpen: sobota 10:00-16:00, neděle 11:30-16:30