Opava, Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie/OTEVŘENÉ CHRÁ zpět

Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě je mohutný trojlodní kostel se dvěma věžemi, vybudovaný ve 14. století v gotickém slohu na místě starší románské stavby z počátku 13. století. V roce 1995 byl kostel prohlášen národní kulturní památkou. Od roku 1996 je druhým sídelním kostelem ostravsko-opavského biskupa (konkatedrálou).
Vznik kostela Nanebevzetí Panny Marie v Opavě je spojen s Řádem německých rytířů. S výstavbou kostela bylo pravděpodobně započato brzy po roce 1204. O podobě tohoto románského kostela není nic bližšího známo. V listině českého krále Václava I. z 12. května 1237 se zmiňuje fara v Opavě, který byla v držení Řádu německých rytířů.
Po smrti Přemysla Otakara II. se výstavba kostela zastavila a byla obnovena až po návratu jeho nemanželského syna Mikuláše I. Opavského z uherského zajetí.
Dokončený kostel se stal největší církevní stavbou v Opavě a hlavní dominantou města.
Pravděpodobně těsně před rokem 1452 nechal opavský kníže Vilém k západnímu poli jižní lodi kostela přistavět kapli sv. Hrobu s oltářem zasvěceným Zmrtvýchvstání Páně. V této kapli zamýšlel kníže zřídit nové pohřebiště opavských Přemyslovců, kteří byli dosud obvykle pohřbíváni v kostele sv. Ducha v Opavě.
Při požáru města 9. srpna 1461 shořel letnerový kříž a poté byl stržen poškozený letner, který odděloval presbytář vyhrazený řádovým bratřím od trojlodí vyhrazeného laikům. Letner už nebyl nikdy obnoven.

Otvírací doba v rámci projektu OTEVŘENÉ CHRÁMY 2023: celoročně
Přítomnost průvodce:
pátek - neděle: 13:00-18:00
Mše svaté: pondělí - sobota: v 6.00 a v 7.00 neděle: v 7.00, v 8.30 a v 10.00 pravidelné bohoslužby čtvrtek: v kapli sv. Anny konkatedrály Nanebevzetí PM v 17.00 modlitba růžence, od 17.30 tichá adorace před Nejsvětější Svátostí, v 17.50 společná adorace zakončená svátostným požehnáním v květnu je z důvodu májových pobožností adorace zrušena v říjnu je adorace přesunuta do kostela sv. Vojtěcha v době postní: každou neděli pobožnost křížové cesty v 15.00 v měsíci květnu: denně májová pobožnost v 19.00