Frenštát pod Radhoštěm - Radhošť, kaple sv. Cyrila a Metoděje / OTEVŘENÉ CH zpět

Kaple svatého Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhoště byla vysvěcena olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem v roce 1898. Zpočátku měla podobu kamenné stavby s bílou omítkou a kupolí v byzantském stylu. Nad vchodem do chrámu byl vyveden nápis „Milujte se, Slované, a sjednoťte se u víře, kterou zde hlásali svatí Cyril a Methoděj“. Jejich sousoší (dílo Albína Poláška) se nalézá vně kaple.
Dřevěná zvonice se šindelovou střechou byla přistavěna v roce 1924 při celkové opravě – tehdy byla celá kaple obložena impregnovaným šindelem. Kaple sv. Cyrila a Metoděje je jednou z nejvýše položených církevních staveb v Česku.
Okna kaple mají barevné vitráže s postavami světců (svatý Václav a další naši svatí) a jmény donátorů z okolních obcí. V jubilejním roce republiky, dne 23. června 1928, navštívil tento chrám prezident Tomáš Garrigue Masaryk, což připomíná bronzová deska ve vstupním vestibulu, obnovená v roce 2005.
O kapli se starají členové spolku Matice radhošťská z Trojanovic, kteří také řídili obnovu dřevěné zvonice v roce 2000.

Otvírací doba v rámci projektu OTEVŘENÉ CHRÁMY 2023: 1. 5. - 30.10.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.

Pátek - neděle: 9:00-16:00
Červenec - září též po - čt 10:00-14:00