Řeznovice, románský kostel sv. Petra a Pavla, Řeznovice zpět

Románský kostel stojící na malé vyvýšenině v malebném údolí řeky Jihlavy je unikátem evropského významu. Stavba vyniká především proporční vyvážeností, dokonalou technikou stavby a precizním opracováním stavebních kamenů. Jde o dílo prvotřídního domácího stavitele. Kostel, jehož nejbližší románský příbuzný je kaple Všech svatých v bavorském Řezně, nemá v České republice po stavební stránce obdoby. K původní románské části byla přistavěna raně renesanční loď kostela. Ze středověku se v kostele dochovaly dva pozoruhodné kameny. Jedním je deska s hluboce vřezaným maltézským křížem, který najdeme u vchodu do sakristie. Jedná se patrně o pozůstatek původního oltáře, nebo památku na Templáře z někdejšího nedalekého mohutného hradu Templštýn. Druhým je kámen, který najdeme ve zdi kostela v rohu pod kůrem. Kámen se záhadnými nápisy je pravděpodobně jednou z náhrobních desek, kterými byla vydlážděna původní podlaha kostela. Písmo, které je podobné ujgurskému, patří zřejmě asijskému kmenu Kumánů a nápis byl rozluštěn jako jméno Marqusz patřící snad některému křesťanskému Kumánovi, který zde byl pohřben. K dalším zajímavostem patří dochované renesanční náhrobky. Kostel je po dohodě přístupný k prohlídce.