Zašová, Klášter trinitářů zpět

Církevní

Informace

Zašovou proslavil milostný obraz Panny Marie Zašovské. Starý dřevěný kostelík, ve kterém byl obraz původně umístěn, už nestačil vzrůstajícímu zájmu poutníků, proto majitelé panství přistoupili roku 1714 ke stavbě nového prostorného chrámu, do kterého byl pak v roce 1725 obraz slavnostně přenesen a v téže době začal být při kostele budován klášter Řádu bosáků Nejsvětější Trojice pro vykupování zajatců (zkráceně trinitáři). Po Praze to byl druhý nejstarší trinitářský klášter v našich zeních. V roce 1783 ale nařídil císař Josef II. tyto kláštery v celé monarchii zrušit. Údajně proto, aby zabránil vyvážení peněz ze země (za vykupované křesťanské zajatce).
Zašovský trinitářský klášter byl následně prodán do soukromých rukou (s výjimkou části východního křídla, kde vznikla fara).
V roce 1901 koupil bývalý klášter dobročinný spolek z Vítkovic a založil zde Ústav sv. Josefa, jehož posláním byla péče o sirotky a postižené děti. (Tento ústav byl starší, než později známý pražský Jedličkův ústav.)
V areálu bývalého kláštera záhy vyrostla pro chovanky ústavu nová budova dívčí školy. Výuku v ní zajišťovaly řeholnice kongregace Školských sester de Notre Dame. V tomto kraji neobvyklou architekturu z režného zdiva se ústavní škola stala novou místní dominantou.

Po roce 1948 nemovitosti ústavu "převzal" stát a objekty byly stavebně upravovány podle potřeb momentálního využití. V roce 2016 celý bývalý klášterní areál získává obec Zašová, pouze část přiléhající přímo ke kostelu, slouží nadále jako farní budova.

Klášter je evidován jako kulturní památka, ovšem stavebními úpravami v minulém století byl historický vzhled upomínající na původní účel stavby značně potlačen. Také proto vznikl spolek Matice zašovská, jehož členové usilují o to, aby nové využití kláštera respektovalo památnost objektu, aby byla pokud možno obnovena typická klášterní architektura a aby byl brán zřetel také na další duchovní a kulturní souvislosti této stavby.

Trinitáři za dobu svého působení všestranně povznesli obec a poutní místo Zašová. Jako výraz ocenění jejich zásluh se červenomodrý trinitářský kříž stal součástí soudobého znaku obce.
Spolu s přilehlým poutním kostelem Navštívení Panny Marie tvoří trinitářský klášter nejen typickou dominantu obce, ale celý klášterní areál je i významným dokladem barokní architektury. Zatímco samotný kostel je pěkně opraven, klášter na svou rekonstrukci teprve čeká. Proto je tato památka zatím přístupná pouze výjimečně, zájemci o prohlídku mohou napsat na info@maticezasovska.cz
Další informace: https://www.maticezasovska.cz/

Kolem kostela i kláštera vede jedna ze dvou alternativních větví poutní trasy Pustevny (Radhošť) – Sv. Hostýn. Značená trasa pokračuje místní části Veselá, kde se nachází další církevní kulturní památka – kostel sv. Martina s barokní budovou fary. Pro cykloturisty je poutní místo Zašová dobře přístupné po cyklostezce Bečva http://cyklostezkabecva.com/

Fotografie – zleva: školní budova Ústavu sv. Josefa, západní křídlo trinitářského kláštera a věže poutního chrámu Navštívení Panny Marie.

Otevírací doba

Vstup na požádání. kontaktujte prosím Matici zašovskou na emailu info@maticezasovska.cz.

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.