Weitra, Unserfrau, Pfarr- und Wallfahrtskirche Maria Geburt

Kostel v obci Unserfrau byl původně dceřinným kostelem sv. Petra a Pavla v obci Altweitra. Po rozmachu poutí se Unserfrau stal samostatnou farností.

Již koncem 12. století byla vedle dnešního kostela postavena původní kaple, která je dodnes zachována a je pozoruhodně ozdobena freskami z první poloviny 16. století.
Farní kostel v románském stylu byl postaven vedle kaple kolem roku 1250. Kolem roku 1400 byl postaven gotický presbytář a do románské lodi byla vestavěna gotická klenba, čímž vznikl trojlodní kostel. V letech 1694 až 1698 byly připojeny další dvě boční lodě a byla postavena nová věž s cibulovou kopulí. Z tohoto období pochází také barokní kazatelna a boční oltáře. Milostná socha - umělecká socha Panny Marie pochází z roku 1340. V kostele se také nachází románská křtitelnice a klasicistní hlavní oltář.

O původu poutního místa se traduje následující legenda:
Při velkém rozvodnění řeky Lainsitz byla na břeh vyplavena dřevěná socha Panny Marie a zůstala ležet na písku. V místě, kde byla socha vyplavena se objevil léčivý pramen.
Obyvatelé umístili sochu do kaple a uctívali ji. Milostnou sochu brzy navštívilo mnoho poutníků. Jakmile zde byly založeny léčebné lázně, počet poutníků ještě více vzrostl. Středověký lázeňský dům se nyní nachází za hřbitovní zdí - vedle fary. Při pohledu shora je to kruhová zděná arkádová místnost s hloubkou 4-5 metrů. Rozkvět poutního místa sahá až do 17. století. V té době byly hlášeny také uzdravení.

Železniční stanice

600 m