Sonntagberg, kostel Nejsvětější Trojice

Tradice poutí k Nejsvětější Trojici na hoře Sonntagberg pochází z konce 15. století. Získání milostného obrazu, tzv. „Sonntagberského Svatého stolce” a založení bratrstva Nejsvětější Trojice způsobilo výrazný nárůst poutí a vedlo k výstavbě poutního kostela, který se stal dominantou kraje. Poutní kostel byl v roce 1729 dostavěn, vysvěcen a v roce 1784 povýšen na baziliku minor. Z dálky viditelný kostel je druhým největším poutním kostelem Rakouska a díky své poloze ve výšce cca 700 m n. m. nabízí nádherný výhled na oblast Mostviertel. Legenda vypráví o pastýři, který během spánku ztratil své stádo. V zoufalství vzýval Nejsvětější Trojici, potom položil chléb na skálu a stádo opět našel. Kámen z této skály je umístěn uvnitř kostela. Na stavbě chrámu a pozdějších úpravách se podíleli renomovaní umělci. Architektonické plány vytvořili Jacob Prandtauer a Josef Munggenast, fresková výzdoba pochází od Daniela Grana, autorem dvou oltářních obrazů je Martin Johann Schmidt z Kremže. Impozantní oltář byl vytvořen v letech 1751–1757 podle návrhu tyrolského architekta Melchiora. Točité schodiště za oltářem vede k milostnému obrazu a do prostoru nad sakristií a nad kaplí Božího hrobu, kde se nachází klenotnice, místnost s bohoslužebnými rouchy, knihovna a výstavní prostory. Tyto prostory byly v posledních letech renovovány a prostřednictvím mnoha votivních předmětů, devocionálií a cenností umožňují zajímavý pohled do historie poutního místa.