Smržov, poutní kaple Navštívení Panny Marie

Nachází se ve farnosti Čibuz, asi 3 km od Smiřic a 5 km jižně od Jaroměře.

Kaple Panny Marie
Vlastním původcem a příčinou postavení smržovské svatyňky a tak zakladatelem tohoto poutního místa podle pamětní knihy fary čibuzské, kam Smržov patří, byl výměnkář ze Smržova Václav Malý.
Vypravoval, že se mu ve snu zjevila Panna Maria a přikazovala mu, aby v obecním lese, na místě, kde dříve býval na starém stromě obrázek Panny Marie, dal postavit její sošku.
Výměnkář výzvy nedbal. Za nějaký čas se mu sen zdál podruhé, ale Panna Maria byla prý již menší. Pan Malý ani tentokrát neuposlechl. Konečně se mu prý Matka Boží ukázala potřetí, ještě menší a nařizovala mu důrazně, aby neodkládal s vykonáním jejího přání. Tak došlo přece ke koupi porcelánové sošky Panny Marie o pouti ve Vambeřicích ze sbírky mezi poutníky. Dne 22. května 1879 na svátek Nanebevstoupení Páně u příležitosti jubilejního procesí k svatému kříži do Smržova byla socha od čibuzského kooperátora dp. Josefa Dvořáka posvěcena a v obecním lese na patřičném místě umístěna. Brzy po této slavnosti projevili někteří osadníci smržovští přání, že by se mohla postavit na tom místě kaplička pro sochu Panny Marie, aby nebyla tak vlivu povětrnosti vystavena. Myšlenka došla vřelého souhlasu a ještě téhož roku byla postavena kaplička v nynější velikosti.
Roku 1889 dal farář Jan Letošník zhotovit u pražského řezbáře Krejčího novou polychromovanou sochu Panny Marie s Ježíškem na místo staré, nevkusné sošky. Socha stála 60 zlatých. Svěcení nové sochy bylo velmi slavné. Přišla k němu procesí z Čibuze, Holohlav, Smiřic, Jásenné, Černilova, Sendražic a jiných míst i s duchovními správci. U Smržova se všechna procesí spojila v jeden veliký průvod, čítající na 8 000 osob.
Podle časopisu Svatá Hora, č. 7/1944

Křížová cesta od J. Hartmanna z Olešnice za spolupráce s firmou Augustin Blachke z Rychnova u Jablonce byla posvěcena od P. Romana Cihláře z Opočna LP 1881.
Obrazy byly renovovány panem J. Bimanem z Josefova v roce 1940 (podle smržovské kroniky).
Plechové obrazy křížové cesty byly nahrazeny pro velké poškození povětrnostními vlivy reprodukcemi z kostela Božského Srdce Páně v Hradci Králové v roce 1999 z iniciativy pana V. Johna a podpory obecního úřadu.
Křížová cesta byla v 90. letech 20. století často cílem vandalů. Proto bylo v roce 2002 dokončeno celkové zpevnění všech čtrnácti zastavení křížové cesty na náklady obecního úřadu ve Smržově. V témže roce byl posvěcen vedle kapličky nový kovový kříž.
Místo je hojně navštěvováno, věřící se zde pravidelně scházejí k tichému rozjímání i společné modlitbě.

Poutě a pobožnosti
Hlavní pouť: 31. 5.