Ctiboř-Hrádek, poutní místo Navštívení Panny Marie

Hrádek je hlavním mariánským poutním místem Podblanicka. Poutní ruch je spjatý s uctíváním omilostněné gotické sochy Panny Marie Hrádecké.

Hlavní poutě se konají každým rokem po tři první červencové neděle, na které jsou zváni naši biskupové a ostatní významní představitelé církve.

Měsícem hlavních poutí na Hrádku je červenec. Poutě se konají první tři červencové neděle, nejslavnější je druhá. Tradice Hrádeckých poutí je spjata se slavením mariánského svátku Navštívení Panny Marie, který se před obnovou liturgie II. Vatikánským koncilem slavil první neděli v červenci.

Mše svaté o poutích se každým rokem konají: v 9 hod., 11 hod. (hlavní mše svatá venku před kostelem) a v 16 hod.

Nejuctívanější je na Hrádku gotická socha trůnící Panny Marie s Ježíškem, která je datována Albertem Kutalem v rozmezí let 1370 – 1380. Skvost se stal cílem věřících prosebníků i ostatních návštěvníků.

Převzato z www.hradek.speaker.cz