Slezská cihlová architektura

Gródczanki

Poutní trasa

Slezská cihlová architektura.

Jedná se o specifický styl, který v českých zemích není příliš typický. Navazuje na tradici staveb z pálených či režných cihel, slezské, tzv. „backstein gotiky“, jejíž vznik se datuje od počátku 13. století. Díky historické, zeměpisné a generační rozmanitosti podléhala slezská architektura četným vlivům – nejvýrazněji z německých zemí. Ve slezském příhraničí se stavby tohoto typu nacházejí od města Opavy přes Ostravu až k Českému Těšínu. Podobné varianty staveb lze najít v celé velké oblasti polského Slezska i v Německu. Mezi nejvýznamnější slezské stavitele patří: Ludwig Schneider, Josef Holuscha a Josef Seyfried.
Poznávání této oblasti doporučujeme spojit s letní dovolenou či cykloturistikou, jelikož zdejší kraj je protkán hustou sítí cyklostezek a cyklotras.

Soupis kostelů a kapliček slezské cihlové architektury:

1. Bohumín Kostel Božského srdce Páně
2. Dolní Benešov Kaple sv. Kříže