Svatojakubská poutní cesta - Slezsko
Svatojakubská cesta Opava - Olomouc zpět

Svatojakubská cesta Opava - Olomouc

Tato cesta je procházena dlouhodobě ve směru ze sv.Kopečku do Čenstochové už od konce 70.let, v posledních letech se jejímu trasování věnuje za svou osobu pan Igor Mazoch ve spolupráci s olomouckým arcibiskupstvím a zde poutníkům předkládá stručný popis cesty.

Vávrovice - Opava Kylešovice 11 km
•dobře značená cyklotrasa 55 s minimálním provozem, do centra přibližně 6,5 km
•Opava ubytování
•Velmi pestrá nabídka – kemp, penziony, ubytovny. Na trasy spíše penziony v okolí nádraží Opava- Východ.
•Řada kostelů, Sv. Hedvika, Sv. Duch, konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie aj.
•Od nádraží Opava Východ po žluté, pak od rozcestí Kylešovice SÚS po cyklotrase 551.
•Je výhodné přespat alespoň v Kylešovicích, což je od hranice 11 km
např. se nabízí Areál Zdraví ale i jiné.

Opava Kylešovice – Hradec nad Moravicí, autokemp Podhradí 23 km
•zpočátku z Kylešovic do Hradce nad Moravicí, cyklotrasa 551, z Hradce do Žimrovic po cyklotrase 551, od rozcestí Žimrovice pošta pak celou cestu po červené značce do Podhradí.
•Kostel sv. Jakuba na hřbitově v Hradci. Nebývá otevřený vyjma pohřbů. Je ale pěkně upravený. Pár fotek interiéru je na webu http://farnost.proit.cz/hrbitovni kostel.htm. Klíče je možno dopředu domluvit na faře. Nad obcí Podhradí je zřícenina hradu Vikštejna s možností vyhlídky.
•možnost ubytování na ubytovně v Žimrovicích nebo
v Penzinu Slezský Dvůr v Podhradí .

Podhradí – Budišov nad Budišovkou 13 km, Dolní Guntramovice 17 km
•cyklotrasa 551 z Podhradí do Nových Těchanovic, pak po žluté do Čermné ve Slezsku, dále přes Svatoňovice do Budišova nad Budišovkou, z Budišova do Dolních Guntramovic 4 km po silnici/cyklotrase 6144
•kostel v Budišově je nádherný, potřeboval by opravu, snad se najdou prostředky. Fara je vedle kostela, kde je možno požádat o klíče. Vedle jsou dva malé obchody otevřené i o víkendu. Je vhodné se zásobit, pokud jdeme o víkendu. V Dolních Gutramovicích je kostel Sv. Jakuba, v neděli bývá otevřený na mši v 8 hodin. Klíče jsou k mání přes kněze v Budišově nebo v domě naproti.
•ubytování autokempu v Budišově. Vedle autokempu je slušné koupání.
Další možnost ubytování je v Dolních Guntramovicích v budově staré školy, možno se dopředu zeptat na faře nebo u hasičů, správce bydlí šikmo naproti. Nocleh ve staré škole je prostý, levný, poutnický. Nejsou zde sprchy, proto doporučuji koupel ve vodní nádrži cestou za Budišovem.

Dolní Guntramovice – Hraničné Petrovice 19 km
•po cyklotrase 6144 do Staré Libavé, v Červené u Libavé je na křižovatce malé občerstvení, pokračujeme ve směru Domašov nad Bystřicí po stejné cyklotrase, v obci za křížem u autobusové zastávky je možnost odbočit doprava a zkrátit si cestu po rozbité asfaltce. Na konci zkratky pak doprava ke kříži, zde vlevo po cyklotrase 6149,
•až do Domašova kolem Černého kříže. Z Domašova do Hraničných Petrovic pak po modré do kopce za kostelem.
•nocleh v turistické ubytovně v Hraničné Petrovice, teplá voda, sprchy.
•o klíče od kostela zkuste požádat v domě vedle ubytovny,
•obchod byl v pondělí ráno otevřený, v obci je velmi prostá hospoda

Hraničné Petroviče – Svatý Kopeček- Olomouc 25 km
•Po zelené do Jívové, pak do Pohořan je možno jít po zelené, nebo zkratkou po silnici na rozcestí Vrchní bouda, pak po červené. Dále Pohořan je možno jít na Svatý Kopeček po červené (neztratíte výšku), nebo po zelené, pokud chcete navštívit Dolany. Vzdálenost je stejná.
•Od baziliky po červené do Samotišek, pak podél silnice je cyklotrasa i cesta pro pěší do Chválkovic, dále po cyklotrase do centra.
•V Jívové je nádherný kostel, o klíče zkuste požádat v domě vlevo od hlavního vchodu v budově bývalé fary
•Sv. Kopeček, bazilika Navštívení Panny Marie, hanácké poutní místo
•na Pohořanech jsou obchod, hospoda i ubytování v turistické ubytovně
•Na Svatém Kopečku je řada možností ubytování v penzionech, ale možno se poptat dopředu i na farním úřadu. Další možnosti různé cenové úrovně jsou v Olomouci.
•Zde je i řada kostelů a památek.

Etapy v poutní trase
Poznejte i další etapy.

Svatojakubská cesta Opava - Olomouc
Opava
Samotíšky

Poutní trasa

Tato moravská páteřní trasa (Opava - Olomouc) vede většinou po pěších turistických trasách, výjimečně po cyklotrasách. Trasa začíná v obci Vávrovice, nedaleko Opavy a hranic s Polskem. Přes velká města Opava, Olomouc a Brno není dosud v jejich centrech značená, ovšem na jejich koncích se zas napojuje na zde popsané trasy.

Poutníci mohou využít ubytování v Centru Norbertinum na Svatém Kopečku u Olomouce.