Příbram II - Svatá Hora, Putovní výstavy v rohové kapli zpět

Klášterní Církevní

Putovní výstava "POŽÁR NA SVATÉ HOŘE" v Plzeňské kapli (od 01/2022)
Dne 27. dubna 1978 vypukl na Svaté Hoře rozsáhlý požár. Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře vytvořila ve spolupráci se Státním okresním archivem Příbram výstavu k připomenutí této tragické události.

Putovní výstava "AKCE K" v Mníšecké kapli (plánujeme 02/2022)
Výstava připomíná výročí 70 let od brutální likvidace klášterů komunistickým režimem. Svatá Hora podobně jako další kláštery v Československu byla v noci z 13. na 14. dubna 1950 obsazena příslušníky Státní bezpečnosti (StB), Sboru národní bezpečnosti (SNB)a lidových milicí. Řeholníci byli násilně vystěhováni, drženi v internaci, nuceni pracovat v továrnách, nastoupit na službu do pomocných vojenských praporů (PTP) a mnozí byli odsouzeni ve vykonstruovaných procesech.

Další výstava je součástí muzejní expozice - "Varhany, nejen o stavbě nových svatohorských varhan"
Výstava mapuje průběh snah uskutečnit stavbu nového nástroje do svatohorské baziliky i samotnou stavbu chórových a velkých varhan. Zahrnuje i informace o varhanách jako nástroje, jejich vnitřního uspořádání a jeho proměnách v historii. Nechybí popis předchozích nástrojů svatohorské baziliky, bohatá fotodokumentace, zajímavé artefakty a zvukové ukázky.

Výstava "Svaté relikvie a jejich kult" v tzv. klenotnici v Proboštství.

Svatá Hora je otevřena každý den po celý rok.