Blatno-Květnov, kostel Navštívení Panny Marie

O původu kostela na Květnově nejsou doklady, ale pověst praví, že pasáček při shánění dobytka zaklel a napomenul ho nějaký hlas z křoví. Když křoví rozhrnul, našel tam malou sošku Panny Marie, kterou donesl domů a schoval v truhle. Druhý den však soška zmizela a objevila se opět v křoví. Když se toto opakovalo již poněkolikáté a dozvěděli se o tom lidé ze vsi, rozhodli se postavit pro sošku kapličku ve vesnici. Materiál na stavbu však přes noc zmizel a nalezli jej opět na místě nálezu sošky. Kapličku tedy postavili zde snad roku 1342. První ověřená informace o kapli pochází až z roku 1592. Stavba byla postupně upravována a rozšiřována až do podoby dnešního kostela. V 16. století se z Květnova po zázračném uzdravení slepce stalo poutní místo.

Autobusová zastávka

2,4 km