Sobíňov-Sopoty, kostel Navštívení Panny Marie

Mariánské poutní místo

Dějiny Sopot jako poutního místa začínají r. 1652, kdy se ženil hrabě Viktorín z Wollsteinu s Johanou Terezií rozenou Kustosch ze Studence. Johana Terezie vykonala před svatbou pouť do Sopot, při které darovala kostelu kopii milostného obrazu Panny Marie Pasovské.K obrazu začaly brzy přicházet zástupy poutníků, takže se ukázalo nutné nově organizovat zdejší duchovní správu.

Roku 1697 byly Sopoty přefařeny od daleké Přibyslavi k nově založené faře v bližším Krucemburku.
V letech 1749 - 1752 byl nákladem Ferdinanda Ditrichštejna vystavěn nový chrám a roku 1761 bylo u něho zřízeno kaplanské místo. Samostatné fary se Sopoty dočkaly až roku 1860.

Poutě a pobožnosti
Hlavní pouť: 1. a 2. neděle v červenci