Strašín, kostel Narození Panny Marie

První zmínka o kostele je z roku 1254, kdy zde působil Mikuláš, bratr z řádu johanitů. Původně románský kostel přestavěl Půta II. Švihovský z Rýzmberka kolem roku 1480 ve stylu pozní gotiky a barokní podobu získal kostel v letech 1736 - 39, kdy sílí tradice poutního místa.

V letech 1550 - 1582 žil v chýši blízko kostela jako poustevník kněz Martin Rezek Strakonický, který byl v kraji považován za světce a proroka. Dle legendy se na skále knězi zjevila P. Maria s Ježíškem a na důkaz pravosti zjevení zůstal ve skále důlek, ve kterém se drží voda i za sucha.

V barokní době se rozvíjí tradice poutí. Nejvýznamnější procesí se do Strašína vydalo roku 1678 ze Sušice v době morové nákazy. Gotická Madona, která stávala na hlavním olráři byla v 90-tých letech 20. století ukradena. Dnes na jejím místě stojí velmi zdařilá kopie.